American staffordshire terrier

AMERICAN_STAFFORDSHIRE_TERRIERAmerican staffordshire terrier czyli amstaff to rasa wywodząca się od bullterrierów, tj. psów które hodowane były do walki z bykami – jest to jedna z kilku teorii na temat pochodzenia rasy. Rasa ta została została uznana w roku 1936 (najpierw przez AKC, a później przez FCI).

Wygląd

Amstaffy należą do 3. grupy FCI, w której mieszczą się teriery. Choć nie są szczególnie pokaźnych rozmiarów, sprawiają wrażenie psów posiadających dużą siłę. Są dobrze umięśnione, mocne i zbudowane proporcjonalnie, posiadają niedługie kończyny przednie i tylne. Głowa jest średniej długości, z szeroką czaszką i z wysoko osadzonymi uszami. Mogą one być cięte, choć ideał stanowią uszy niecięte, krótkie i załamane w płatek róży bądź też załamane wysoko z przodu. Obwisłe uszy u amstaffa są traktowane jako wada. Oczy psów tejże rasy są szeroko rozstawione i głęboko osadzone, okrągłe i ciemne. Wedle wymagań powieki nie mogą być różowe.

Kufa american staffordshire terrierów ma średnią długość i jest zaokrąglona w górnej części. Szczęki są mocno zarysowane (dolna szczęka powinna być wyjątkowo mocna). Amstaffy posiadają zwarte oraz równe wargi, bez obwisłych fragmentów. Siekacze górne dotykają zewnętrznej powierzchni dolnych siekaczy. Szyja psów tej rasy ma średnią długość, jest ciężka i trochę wygięta, bez podgardla.

Amstaffy mają umięśnione, silne ramiona oraz szerokie łopatki. Szeroka oraz głęboka klatka piersiowa. Ogon jest dość krótki, osadzony nisko, zwęża się ku wierzchołkowi, nie powinien być cięty. Rasa ta posiada krótką, przylegającą i twardą sierść. Dopuszczalne są wszystkie typy umaszczenia (zarówno łaciate, kolorowe jak i jednolite), jednak nie jest mile widziane umaszczenie czarne podpalane brązem czy wątrobiane, a także białe z przewagą 80 proc. bieli.

Temperament

Są to psy bardzo energiczne i odważne. Ze względu na to, że rasa ta od początku wykorzystywana była do walk, ma ona skłonności do agresji w stosunku do innych psów – oczywiście nie jest powiedziane, iż każdy amstaff będzie miał tak „ognisty” temperament. Niemniej, każdy potencjalny właściciel spa tej rasy musi mieć świadomość tego z czym wiąże się lub może wiązać się posiadanie amstaffa. Psy te muszą też mieć zapewniony bliski kontakt ze swoim właścicielem.

Tresura 

W przypadku rasy american staffordshire terrier tresura jest kwestią ogromnie ważną. Są to psy inteligentne i raczej łatwo i bez problemu uczą się. Z pewnością nie są to psy, które powinny znaleźć się u osób niecierpliwych czy też takich, które mogą swojemu pupilowi poświęcić zaledwie chwilę czasu na spacer w ciągu dnia. Amstaffy obowiązkowo powinny przejść szkolenie z posłuszeństwa nie później niż do ukończenia pierwszego roku życia. Jeśli właściciel jest niedoświadczony, powinien skorzystać z pomocy fachowców. Już od szczeniaka należy amstaffa oswajać z innymi psami (naturalnie takimi, które nie będą w stosunku do niego agresywne!) oraz z ludźmi.

 Ćwiczenia 

Ze względu na to, że amstaffy są psami bardzo energicznymi, potrzebują dużo ruchu. Same spacery mogą nie wystarczyć, warto zatem zadbać o ćwiczenia takie jak przykładowo pokonywanie toru przeszkód czy ciągnięcie ciężarów.

Ulubione warunki życia 

Omawiana rasa nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o „warunki mieszkalne”. Z powodzeniem mogą one mieszkać w mniejszych domach czy mieszkaniach – trzeba tylko zapewnić im możliwość ruchu na świeżym powietrzu. Najlepiej zaś czują się w cieplejszym klimacie, gdyż mają wrażliwą skórę i cienką warstwę sierści.

Dodaj komentarz