Beagle

beagleBeagle jest rasą angielskich psów gończych, która istnieje od XIV wieku. Rasa ta używana jest do polowań w sforach głównie na zające i lisy. Jest to krzyżówka francuskich psów gończych harrierów z terierami. Ciekawostką jest, iż za czasów Henryka VIII oraz Elżbiety I żyli również szorstkowłosi przedstawicieli omawianej rasy. Niektóre z nich były tak małe, iż mogły bez trudu zmieścić się do kieszeni myśliwskiej kurty.

Wygląd

Beagle są najmniejszą rasą psów gończych. Są to psy średniej wielkości, mają zwartą budowę, nie są ociężałe. Ich głowa jest średniej wielkości, bez fałd oraz zmarszczek. Nos czarny, choć w przypadku psów o jasnym umaszczeniu może być jaśniejszy. Zazwyczaj orzechowy bądź ciemnobrązowy kolor oczu, które rozstawione są szeroko, mają łagodny wyraz. Charakterystyczne dla tej rasy są długie i nisko osadzone uszy. Zwisają wzdłuż policzków, na końcach zaokrąglone.
Grzbiet beagle jest prosty. Pies ma głęboką klatkę piersiową, dobrze wysklepione żebra, które zachodzą daleko do tyłu. Mocne i krótkie lędźwie. Przednie kończyny są proste, dobrze umięśnione i stabilne. Same stopy są silne, a palce zwarte. Jeśli chodzi o kończyny tylne – uda są bardzo muskularne. Mocne stawy skokowe, które są nisko umieszczone.
Ogon psa ma średnią długość, jest wysoko osadzony, mocny. Szczególnie na spodniej stronie mocno porasta go włos. Ciekawostką jest, iż wedle norm FCI, koniec ogona beagle ma być biały.

Maść beagle jest często trójbarwna (tricolor), czarna, biała i płowa. Może też być biała w łaty, bicolor czyli dwukolorowa, rzadko spotkać można beagle cętkowane czyli mottle. Żadna inna maść nie jest dopuszczalna.

Temperament

Beagle jest urodzonym sportowcem, psem wyjątkowo energicznym oraz odważnym. Jest to rasa bardzo wesoła, sympatyczna i przyjaźnie nastawiona nie tylko do ludzi, ale także większości zwierząt. Są to psy bardzo inteligentne, czujne, zdecydowane, cechujące się zrównoważonym temperamentem. Nie są agresywne, ale też z drugiej strony nie są bojaźliwe. Specjalnością łowiecką beagle jest gonienie po śladzie (przede wszystkim zajęcy).

Tresura

Beagle jest rasą dość ciężką w tresurze. Są to psy inteligentne, chodzące własnymi ścieżkami. Wiele osób uważa, że wychowanie tej rasy jest niemożliwe – nic bardziej błędnego! Beagle można wychować, jednak potrzeba wiele zaangażowania, cierpliwości i przede wszystkim czasu. Choć szczeniaki mogą być niesforne i początkowo przysparzać pewnych problemów, tak naprawdę chętnie się uczą.

Ćwiczenia

Beagle są psami, które wręcz rozpiera energia. W ćwiczeniach należy wykorzystać ich potencjał. Im więcej pies będzie przebywał na wolnym powietrzu, im więcej będzie biegał, tym będzie szczęśliwszy. Polecane ćwiczenia dla beagle to między innymi bikejoring, flyball, tropienie sportowe, canicross, agility i tym podobne.

Ulubione warunki życia

Być może ze względu na charakterystyczny wygląd psa, ze względu na to, że nie jest to duży pies, uważane są często za psy typowo „kanapowe”. Jest to bardzo krzywdzący mit, gdyż jak już było wyżej wspomniane, psy te uwielbiają ruch i potrzebują go sporo. Nadają się co prawda do mieszkań, ale lepiej będą się czuć w domach z ogrodem, gdy będą mieć swobodny dostęp do większej otwartej przestrzeni. Należy pamiętać o tym, że beagle są psami 6. grupy FCI, czyli psami gończymi i posokowcami, niezależnie więc od sympatycznego wyglądu i przyjacielskiego nastawienia, daleko im do typowych kanapowców.

Dodaj komentarz