Buldog angielski

Buldog_angielski_000plBuldog angielski jest rasą powstałą początkiem XVIII wieku w Wielkiej Brytanii, jest to jedna z najstarszych ras wywodzących się a Anglii. Nie jest on podobny do pierwszych psów tej rasy. Początkowo był to pies szkolony do walk z psami, a nawet bykami! Po raz pierwszy na wystawach buldog angielski pojawił się w roku 1860.

Wygląd

Buldog angielski jest psem niskonożnym, bardzo masywnym i dość dużym. Posiada zwarty i dobrze rozbudowany tułów. Jego głowa jest względnie duża w porównaniu z resztą ciała, jednak nie jest to przyczyną jakiejkolwiek dysharmonii. Choć rasa ta może sprawiać wrażenie ociężałej, w rzeczywistości zaś pies nie ma problemów ze sprawnością ruchową (o ile nie ma problemów z nadwagą). Kufa buldoga angielskiego jest dość krótka i lekko zadarta, mała fałda nosowa. Krótki tułów, przednie i tylne kończyny psa są bardzo masywne oraz mocne, a zad wysoki.

Sierść buldoga jest przylegająca i krótka, gładka i bardzo delikatna. Na pierwszy „rzut oka” może wydawać się szorstka, jednak taka nie jest. Może być jednolita lub z maską, pręgowana, łaciata na białym tle. Wśród hodowców nie jest pożądana maść cielista, czarna lub czarna podpalana.

Temperament

Buldog angielski, ze względu na swój charakterystyczny wygląd, może budzić strach czy też obawę o to, że jest rasą agresywną i nieprzyjazną. Tymczasem nic bardziej mylnego. Psy tej razy są z natury bardzo spokojne, wesołe, łagodnie usposobione, niezwykle przyjacielskie i wierne. Naturalnie, jak w przypadku każdego innego psa, tak i w przypadku buldoga angielskiego może zdarzyć się osobnik mniej towarzyski czy nawet nerwowy – tutaj jednak wiele zależy od wychowania psa i ogólnego podejścia do niego.

Doskonale sprawdzają się w rodzinach z dziećmi, gdyż są wyjątkowo cierpliwe i kochają dzieci. Są odważne i ciekawe. Problem może jedynie polegać na tym, że psy też nie zdają sobie sprawy ze swojej masy (przeciętnie 25 kilogramów) oraz siły, dlatego też w czasie zabaw z małymi dziećmi należy mieć je pod kontrolą, aby nieumyślnie nie zrobiły krzywdy. Buldog angielski należy do grupy molosów, do 2. grupy FCI, w której mieszczą się pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła.

Tresura

Jak każdy pies, tak i buldog angielski może, a nawet powinien być poddany odpowiedniej tresurze. Każdy potencjalny właściciel buldoga angielskiego powinien liczyć się z tym, że ułożenie takiego psa nie będzie proste. Rasa ta najczęściej uczy się nieco wolniej niż przedstawiciele innych ras. Jedyną receptą jest dużo cierpliwości, konsekwencji i zaangażowania. Psa nie należy do niczego przymuszać i stosować żadnych agresywnych metod w czasie tresury, gdyż może wówczas odpowiedzieć agresją.

Ćwiczenia

Buldog angielski nie jest rasą pracującą, nie potrzebuje wiele ruchu. Co więcej, właściciel psa tej rasy powinien pamiętać o tym, że pies bardzo angażuje się w każdą zabawę i pomimo zmęczenia będzie ją kontynuował, a to może okazać się groźne dla jego zdrowia. Dlatego też to właściciel, a nie pies musi przestrzegać długości zabaw i ich intensywności. Ogromnie ważne jest to, że buldogi angielskie nie są odporne na wysokie temperatury. W związku z tym zaleca się unikanie spacerów w szczególnie upalne dni, gdy pies nie ma możliwości skrycia się w cieniu. Ze względu na swoją budowę i skróconą kufę, w czasie upałów pies może zacząć mieć problemy z oddychaniem.

Ulubione warunki życia

To, że pies nie wymaga dużej ilości ruchu, nie oznacza, że nie potrzebuje go w ogóle. Dlatego też wskazane są częste, a krótkie spacery – ważne jest to, że to pies powinien dyktować tempo. Buldogi angielskie mają tendencje do tycia, więc tym bardziej należy zadbać o ich kondycję fizyczną. Z powodzeniem mogą mieszkać w niedużym mieszkaniu.

Dodaj komentarz