Buldog francuski

french-bulldog-277255_640Buldog francuski jest francuski w zasadzie tylko i wyłącznie z nazwy, bowiem prawie całkowicie ma angielskie pochodzenie. Jego przodkowie to najprawdopodobniej terier oraz buldog angielski. Choć początkowo psy te hodowane były głównie przez rzeźników, niebawem zyskały one zainteresowanie artystów oraz arystokratów. Pierwszy klub buldoga francuskiego założono we Francji w roku 1880.

 

Wygląd

 

Buldogi francuskie należą do Grupy 9 FCI, czyli do psów ozdobnych i do towarzystwa. Mają wysokość do 30 centymetrów i osiągają wagę do około 14 kilogramów. Są typowymi małymi molosami, są mocne w swojej postaci i zwarte w budowie. Mają krótki, płaski pysk, stojące uszy oraz krótki ogon. Sprawiają wrażenie psów muskularnych, inteligentnych oraz aktywnych. Sierść buldogów francuskich jest przylegająca, gładka i miękka. Maść zazwyczaj płowa, ewentualnie pręgowana, z niedużą ilością bieli. Wszystkie odcienie płowe są dopuszczalne.

 

Temperament

 

Buldogi francuskie są psami wyjątkowo towarzyskimi, przyjaznymi, łagodnymi, są aktywne, chętne do wszystkich ćwiczeń i zabaw. Są wierne i niezwykle czułe dla swoich właścicieli, a także dla dzieci. Dlatego też chętnie wybierane są przez rodziny z dziećmi. Ponadto łatwo nawiązują przyjazne kontakty z innymi zwierzętami. Warto mieć na uwadze to, że rasa ta jest bardzo „uczuciowa”, niektóre psy do tego stopnia, iż mogą być bardzo zazdrosne o swoich właścicieli, choć raczej nie wiąże się to z wykazywaniem zachowań agresywnych. Ciekawostką jest, iż buldogi francuskie są tak wrażliwe, że potrafią wyczuć przykładowo niemiłą, napiętą atmosferę w domu.  Są to psy raczej odważne, zręczne, mało szczekają.

 

Tresura

 

Zdania są dość mocno podzielone co do kwestii tresury. Z jednej strony mówi się, iż buldogi francuskie nie są łatwe w tresurze, gdyż mogą być wyjątkowo uparte. Z drugiej zaś strony są psami bardzo szczęśliwymi oraz inteligentnymi, zatem nadają się do szkoleń z posłuszeństwa. Jak i w przypadku każdego psa, efekty w dużej mierze zależą od zaangażowania, cierpliwości i konsekwencji właściciela.

 

Ćwiczenia

 

Buldogi francuskie raczej nie należą do psów, które wymagają sporej aktywności, jednak uwielbiają wszelkiego rodzaju „igraszki” i zabawy z właścicielem. Należy dbać o to, aby pies miał wystarczającą dawkę codziennego ruchu, jednak w zupełności wystarczą mu trzy krótkie spacery.

Ulubione warunki życia

Omawiana rasa psów doskonale czuje się w małych mieszkaniach, gdyż nie potrzebuje szczególnie wiele ruchu i przestrzeni. Trzeba natomiast pamiętać, że z racji tego, iż buldogi francuskie posiadają skróconą kufę, nie należy narażać ich na długie spacery w czasie upalnych dni, bo będą się męczyć i mogą mieć problemy z oddychaniem. Wówczas muszą one mieć dostęp do cienia oraz świeżej, chłodnej wody. Należy także pamiętać o tym, że trzeba bardzo pielęgnować zmarszczkę na nosie oraz oczy, gdyż psy te mają skłonności do chorób skóry oraz oczu, jeśli natomiast chodzi o sierść, jest ona łatwa w utrzymaniu, zatem nie wymaga wyjątkowych zaleceń.

Dodaj komentarz