Cukrzyca u psa – objawy i leczenie

Cukrzyca u psaWłaściciele psów dość starannie analizują zachowania typowe dla swoich pupili starając się jak najszybciej reagować na dostrzegane przez siebie zmiany. Jeśli więc wydaje się, że zachowanie psa jest co najmniej dziwne, on sam zaś szybko traci na wadze nawet pomimo tego, że jego codzienne menu nie ulega zmianie, warto zastanowić się nad tym, czy przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest cukrzyca. Choroba ta jest niezwykle niebezpieczna, a szansą na leczenie jest przede wszystkim jak najszybsze jej rozwiązanie. Warto zatem zapoznać się z jej objawami.

Bardzo często decydujące znaczenie ma przecież czujność właściciela, który ma codziennie kontakt z psem, a tym samym szybko potrafi ocenić, czy zachowanie czworonoga jest naturalne, czy też powinno niepokoić.

Podstawowym objawem cukrzycy rozwijającej się u psów jest pragnienie.

  • Pies pije znacznie więcej wody niż zazwyczaj, a do tego często oddaje mocz, czego nie sposób nie dostrzec zwłaszcza, jeśli wiąże się to z koniecznością wyprowadzania zwierzęcia.
  • Innym objawem, który powinien niepokoić jest apatia. Pies apatyczny ma skłonność do leżenia w jednym miejscu i wypoczynku, nie wykazuje przy tym zainteresowania otoczeniem i unika nie tylko wysiłku, ale także zabawy nawet, jeśli ta sprawiała mu dotąd przyjemność.
  • Widać tez, że jest osowiały, co może być spowodowane właśnie nieunormowanym poziomem cukru w jego krwi.

Im bardziej zaawansowana jest cukrzyca, tym więcej niepokojących zmian jest w stanie dostrzec właściciel. Nieunormowany poziom cukru w psiej krwi nie pozostaje bez wpływu na metabolizm zwierzęcia i choć je ono tyle co zawsze, a czasem nawet nieznacznie więcej, szybko traci na wadze. Utrata wagi jest jednym z bardziej widocznych objawów, w parze z nią podążają jednak również wymioty i luźne stolce.

Zmiany związane z metabolizmem utrudniają normalne funkcjonowanie, zwierzę sprawia więc wrażenie coraz bardziej zmęczonego. Niekiedy można zaobserwować także drgawki, a w skrajnym przypadku nawet utratę przytomności przez psa. W takim wypadku szybka interwencja weterynarza wydaje się jedynym rozwiązaniem możliwym do zaakceptowania. Weterynarz jest zresztą jedyna osobą, która może przeprowadzić niezbędne badania, a następnie, na podstawie analizy ich wyników odpowiedzieć na pytanie o to, czy pies zmaga się z cukrzycą. Najczęściej wykonywane jest badanie krwi z próbkami pobieranymi w różnych porach dnia.

Na szczęście, odkrycie, że pies jest diabetykiem, nie jest wcale wyrokiem, cukrzycę u psów można bowiem leczyć. Standardową procedurą jest podawanie insuliny, zalecana jest jednak również odpowiednia dieta, a nawet ćwiczenia. Możliwa jest nie tylko kontrola choroby, ale również zapobieganie jej najgroźniejszym skutkom.

Dodaj komentarz