Czy można wyszkolić dorosłego psa?

dog-school-672716_640Bardzo wiele osób, które pragną mieć psa, decyduje się na nabycie szczeniaka i nawet nie bierze pod uwagę adopcji psa dorosłego. Oczywiście, nie można się temu dziwić, gdyż młodego psa można wychować od podstaw. Jeśli kupuje się szczeniaka od sprawdzonego hodowcy, o psie i jego matce wie się wszystko. Kiedy natomiast przygarnia się dorosłego psa ze schroniska czy też prosto z ulicy, nigdy nie wiadomo, co może z tego wyniknąć, bowiem pies taki jest jedną wielką niewiadomą…

Adopcja dorosłego psa? Pomyśl, abyś nie żałował!

Z drugiej strony są i takie osoby, które uważają, że przygarnięcie dorosłego psa wiąże się z mniejszymi problemami, niż przygarnięcie szczeniaka. W końcu dorosły pies nie będzie brudził w domu, nie będzie wymagał tyle opieki i szkolenia… Błąd! Bardzo często jest tak, że to właśnie z dorosłym psem jest o wiele więcej problemów. Nigdy nie wiadomo, jakie są jego wcześniejsze doświadczenia, czy jest odpowiednio uspołeczniony, na ile jest wytresowany. Starsze psy odnajdują się o wiele gorzej w nowych sytuacjach, a ich wyszkolenie jest prawdziwym wyzwaniem – o wiele łatwiej przecież jest nauczyć psa danej czynności, aniżeli oduczyć złych nawyków.

Pies nie jest zabawką. Z racji tego, że dorosły pies mógł zaznać już i tak wiele cierpienia, nie można go przygarnąć, a następnie wyrzucić za drzwi, gdy okaże się, że wspólne relacje są o wiele trudniejsze niż się zakładało. Adopcja dorosłego psa ze schroniska czy też z ulicy jest rzeczą bardzo szlachetną i osoba, która chce w ten sposób pomóc, zasługuje na szacunek, ale musi być pewna, że podoła wyzwaniu i nie podda się przy pierwszym niepowodzeniu.

Z czym wiąże się szkolenie dorosłego psa?

Nie warto łudzić się, że pies przygarnięty z ulicy będzie świetnie wyszkolony i posłuszny. Szkolenie każdego psa wiąże się z ciężką pracą, z koniecznością zachowania spokoju, cierpliwości, konsekwencji i stanowczości. Szkolenie dorosłego psa, o którym nic nie wiemy będzie wiązało się z tym wszystkim razy dwa. Należy pamiętać o tym, że początkowo pies będzie zachowywał się bardzo dobrze, a pierwsze problemy wychowawcze mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie.

Oddawanie kału i moczu w domu

Jest to jeden z bardzo częstych problemów, z jakimi borykają się osoby, które zdecydowały się nabyć dorosłego psa. Powodów takiego zachowania może być wiele, zatem najpierw należy ustalić przyczynę, a nie działać na oślep. A zatem stan taki może wiązać się z tym, że pies po prostu w taki sposób reaguje na emocje, jest zestresowany, zagubiony. Inny powód jest prozaiczny – pies najzwyczajniej na świecie nigdy nie był uczony czystości i nie wie, że nie należy załatwiać potrzeb fizjologicznych w domu. Jeszcze inną możliwością jest choroba – przykładowo choroba układu moczowego czy nerek.

Właściciel najpierw powinien dokładnie obserwować zachowanie psa – kiedy pies oddaje kał lub mocz, w jakich okolicznościach (po zabawie, po przebudzeniu), gdzie – tylko w wybranych miejscach czy wszędzie gdzie popadnie, tylko w domu czy na zewnątrz również. Gdy zbierze już wszystkie „dane”, powinien udać się z psem do weterynarza. Jeśli weterynarz wykluczy chorobę, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy profesjonalnego trenera.

Pies boi się wychodzić na zewnątrz?

Jeśli pies reaguje bardzo emocjonalnie na każde wyjście, ewidentnie wzbrania się przed wyprowadzeniem, a może nawet wówczas staje się agresywny, oznacza to, że po prostu nie chce wychodzić, bo czegoś się boi. Ustalenie powodu takiego zachowania nie jest proste, bo jeśli nic o wcześniejszym życiu psa nie wiemy, możemy tylko zgadywać. Pies może bać się tego, że chcemy go gdzieś zostawić, ale też może bać się otoczenia – charakterystycznych odgłosów? Nie można na siłę wyciągać psa na zewnątrz, bowiem może on bardzo zrazić się do właściciela, a jego lęk zostanie umocniony. Być może pies nigdy dotąd nie chodził w obroży i na smyczy? Warto najpierw nauczyć go tego w warunkach domowych. Jeśli w mieszkaniu jest balkon, warto pozostawić go do dyspozycji psa. Na pierwsze spacery dobrze jest wybrać jakieś spokojne, ciche miejsce.

Zaczynamy szkolenie

Jak już zostało wspomniane, szkolenie dorosłego psa może wiązać się z wieloma problemami i ciężką pracą. Starszy pies nie nauczy się pewnych rzeczy tak szybko, jak szczeniak. Nie jest to jego zła wola i złośliwość. Dorosły pies na pewno będzie miał już wyrobione określone nawyki, których trudno będzie się pozbyć. Szkolenie powinno przebiegać w jak najmilszej atmosferze, a właściciel powinien być bardzo cierpliwy i wyrozumiały. Jakikolwiek, choćby najmniejszy postęp musi zostać nagrodzony.

Czasem, pomimo najlepszych chęci i cierpliwości właściciela, szkolenie może nie dać oczekiwanych rezultatów. W takiej sytuacji naprawdę warto udać się do trenera, psychologa czy behawiorysty. Dzięki temu właściciel oszczędzi i sobie i psu wiele czasu i stresu.

Dodaj komentarz