Czy warto szkolić psa?

Mój pies połknął domowy przedmiot  – co robićWłaściciele psów często zastanawiają się nad tym, czy poświęcanie czasu na tresurę czworonogów jest rzeczywiście dobrym rozwiązaniem. Nie można przecież nie zgodzić się z tym, że wówczas, gdy pies jest dość pojętny, sam jego właściciel jest w stanie nauczyć go podstawowych komend i najbardziej typowych zachowań.

Coraz częściej można jednak spotkać się z osobami, które skłaniają się ku fachowemu szkoleniu nie ukrywając, że jest to rozwiązanie wyjątkowo interesujące, a tym samym w szczególny sposób warte uwagi. Oczywiście, nie powinno się zapominać w tym kontekście o określonych regułach i zasadach, które pozwolą rozpoznać nie tylko dobrego trenera, ale i szkołę, w której pies będzie uczył się nowych zachowań. Na pierwszy plan wysuwa się to, że osoba szkoląca nie powinna pozwalać sobie na jakiekolwiek zachowania agresywne i nie ma tu znaczenia to, czy okoliczności uzasadniają je, czy też nie. Trener nie może też znęcać się nad zwierzętami, tak samo niebezpieczne jest przy tym znęcanie się fizyczne oraz psychiczne. Same zajęcia powinny być przy tym ciekawe, nie możemy bowiem zapominać o tym, że szczenięta, podobnie jak małe dzieci, rozpiera energia i nie są one w stanie skupić uwagi na jednej czynności przez zbyt długi okres.

Nie bez znaczenia jest i to, że decydując się na zajęcia prowadzone w grupach warto zatroszczyć się o to, aby grupa nie była zbyt liczna. Przyjmuje się, że szkolenie może zakończyć się powodzeniem przede wszystkim wówczas, gdy jednemu trenerowi przypisanych jest nie więcej niż sześć psów. Gdy grupa jest liczniejsza również można liczyć na sukces, trener powinien mieć jednak pomagających mu asystentów. Podczas tresury dobre samopoczucie powinno zresztą towarzyszyć nie tylko psom, ale również ich właścicielom, a całość szkolenia musi obejmować umiejętności dostosowane do tego, jakie psy w nim uczestniczą. Bardzo ważna jest również wiedza przekazywana ich właścicielom, którzy dowiadują się jak pielęgnować czworonoga, odżywiać go i interpretować psie zachowania. Tresura jest ciekawym rozwiązaniem wtedy, gdy zależy nam na ułożeniu psa, nie można jednak zapominać o tym, że nie zwalnia z obowiązków wobec czworonoga tak jego właściciela, jak i innych domowników.

Dodaj komentarz