Jak przygotować dom na powitanie szczeniaka?

Jak przygotować dom na powitanie szczeniakaOkres, w którym w naszym domu ma pojawić się szczenię, jest niezwykle ekscytujący. Choć jednak oczekiwanie jest czasem radosnym, nie można nie zgodzić się z tym, że czas ten warto spożytkować. Niezbędne jest przecież przygotowanie i zabezpieczenie domu, w którym już wkrótce pojawi się psie dziecko. Przygotowanie domu, tak samo, jak i każda inna adaptacja, wymaga zresztą nie tylko odrobiny czasu, ale także wysiłku. Osoby, które mają już ten okres za sobą porównują nawet przygotowania do tych, z jakimi mamy do czynienia, gdy dziecko zaczyna raczkować i trzeba zapewnić mu bezpieczną przestrzeń. Niezbędna wydaje się zatem instalacja zamków w szafkach i ograniczników w oknach, inwestycja w osłonki i pokrowce, postawienie barierek na schodach oraz blokad uniemożliwiających dostęp do miejsc szczególnie niebezpiecznych dla szczeniaka. Nikomu z pewnością nie trzeba też przypominać o tym, że zarówno cenne kolekcje, jak i wartościowe przedmioty powinny zmienić miejsce występowania, jeśli bowiem nie trafią na górne półki, ryzyko ich utraty w istotny sposób wzrośnie.

Za bezpieczeństwo szczenięcia zawsze odpowiada opiekujący się nim człowiek, przygotowując dom na przybycie nowego lokatora warto więc użyć wyobraźni zastanawiając się nad tym, na ile pomysłowe może być takie zwierzę. Zapobieganie wypadkom jest przecież zawsze lepszym rozwiązaniem niż wyciąganie wniosków już po skaleczeniu, przydeptaniu lub podtruciu. Tu zresztą warto wspomnieć o tym, że jednym ze znaków rozpoznawczych szczeniąt jest niezaspokojony apetyt na wszystko, co nieznane. Psie doświadczenie w niczym jeszcze nie pomaga, interesujące jest więc wszystko, co pachnie albo wydaje dźwięk.

Pierwszym krokiem, jaki ma do wykonania właściciel jest zatem spacer po domu i zwrócenie uwagi na to, czy nie ma w nim małych przedmiotów. Najprawdopodobniej trafią one do pyszczka szczenięcia, a piesek będzie starał się je połknąć, lepiej więc w porę wyeliminować zagrożenie zwłaszcza, że przewód pokarmowy pieska nie jest przygotowany na trawienie tak niekonwencjonalnego pokarmu. Małe rzeczy nie są jednak jedynym zagrożeniem, z jakim powinien się liczyć właściciel małego psa.

Wcale nie mniej niebezpieczne są różnego rodzaju przewody oraz urządzenia elektryczne. Przewody to przecież, w mniemaniu pieska, przedmioty sprawdzające się idealnie, gdy ma się ochotę na pogryzienie czegoś zwłaszcza, że ząbki swędzą i wzywają do piłowania ich. Interesujące są również kable zwłaszcza, jeśli wiszą i kołyszą się. Najprawdopodobniej należy je łapać i brać do pyszczka, żeby przekonać się o ich przeznaczeniu. W domach nie brakuje także przedmiotów potencjalnie trujących, które jednak nie przeszkadzają mieszkańcom świadomym, jakie jest ich przeznaczenie. Niestety, u szczenięcia ze świadomością taką jest bardzo krucho, warto więc odsunąć poza jego zasięg różnego rodzaju trutki, żrące środki, lekarstwa, nawozy, aerozol, a także czekoladę, która może spowodować zagrożenie wcale nie mniejsze niż inne wzmiankowane trucizny. Niektórzy właściciele doradzają nawet… przeraczkowanie przez mieszkanie. Wbrew pozorom, nie jest to wcale niedorzeczny pomysł, z perspektywy szczenięcia łatwiej dostrzec bowiem przedmioty, które budzą jego zainteresowanie.

Nad każdym z nich warto się przy tym zastanowić zadając sobie pytanie o to, jakie pomysły na jego wykorzystanie może mieć mały pies. Warto przy tym zastanowić się nad szczelinami, które wydają nam się niegroźne. Gdy jest się niewielkim psem, szczeliny te wyglądają przecież naprawdę kusząco, czasem więc warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczenia.

O szczególnej trosce powinni pamiętać także dumni właściciele działek i ogrodów zwłaszcza, jeśli zamierzają puszczać tam szczeniaka samopas. W tym przypadku najgroźniejsze może okazać się ogrodzenie, warto więc upewnić się, czy siatka nie jest uszkodzona. Warto zabezpieczyć też możliwie starannie pojemniki na śmieci oraz kompostownik. Pamiętajmy też, że pies wymaga pewnych akcesoriów, lepiej więc zawczasu zatroszczyć się o legowisko dla niego oraz o naczynia na pokarm i wodę.

Dodaj komentarz