Jak wygląda krycie suki?

Czechosłowacki_wilczak_kilkumiesięczna_suka_453Wielu hodowców oraz właścicieli psów chce dopuścić do krycia suki w celu uzyskania szczeniąt. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, jak to dokładnie wygląda, kiedy suka ma pierwszą ruję i jaki jest najwłaściwszy czas na dopuszczenie do krycia.

O czym pamiętać?

Suczki pierwszą ruję przechodzą zazwyczaj między 6. a 12. miesiącem życia. Ogromnie ważne dla zdrowia suki jest to, aby nie dopuszczać do krycia przy pierwszej rui, ponieważ jest to zwyczajnie jeszcze zbyt młody piesek. Suczka może być jeszcze nierozwinięta wystarczająco, aby przejść bezpiecznie przez okres ciąży, poród, a następnie aby wykarmić młode. Dla bezpieczeństwa lepiej też przeczekać drugą ruję i dopuścić do krycia dopiero w czasie trzeciej – właśnie tak zaleca zdecydowana większość lekarzy weterynarii.

Chcąc wszystko właściwie zaplanować, warto wybrać się na wizytę do weterynarza, który wykona wszystkie niezbędne badania i ustali dzięki nim, kiedy jest najlepszy moment na dopuszczenie do krycia. Ważne, aby ustalić moment owulacji, bowiem pomiędzy pierwszym a czwartym dniem od owulacji istnieje największe prawdopodobieństwo tego, że dojdzie do zapłodnienia, jeśli suka zostanie pokryta.

Kolejna ważna kwestia to szczepienia ochronne oraz odrobaczenie. Warto sukę zaszczepić i odrobaczyć przed kryciem, bo kiedy już dojdzie do zapłodnienia, ze względu na bezpieczeństwo płodów nie będzie można wykonywać takich zabiegów. Odrobaczona i zaszczepiona powinna być nie tylko suka, ale także pies, który ma ją pokryć. Należy więc sprawdzić czy właściciel psa dopilnował tych zabiegów.

Zapłodnienie

Może do niego dojść, ale wcale nie musi pomimo kilku prób dopuszczenia do krycia suki. Nie zawsze też suczka chce dopuścić psa, zatem właściciel nie powinien robić niczego na siłę. Jeśli suki nie da się z różnych powodów zapłodnić w sposób naturalny, można skorzystać ze sztucznej inseminacji. Można to zrobić zarówno przy pomocy świeżego nasienia, które można wykorzystać najwyżej do 30 minut od pobrania, nasienia konserwowanego lub też nasienia mrożonego. Nasienie świeże i konserwowane podaje się dopochwowo, zaś mrożone musi być koniecznie umieszczone bezpośrednio w macicy. Sztuczne metody niestety często są drogie, a i tak nie dają stuprocentowej gwarancji sukcesu, ponieważ suka może poronić lub wchłonąć zarodki.

Czy suka musi mieć szczeniaki?

Jest to stwierdzenie powtarzane dość często, ale nie jest to prawda. Jeśli nie chcemy dopuścić do ciąży suczki, najlepiej jest poddać ją zabiegowi sterylizacji. Jeśli natomiast chcemy, aby suka miała młode, należy dopuścić do rozrodu chociaż dwa razy – nie wcześniej niż co drugą ruję.

Jeśli chodzi już o wspomniany wcześniej problem dot. tego, że suka nie chce dać się pokryć, może on wynikać z różnych powodów i wcale nie jest to problem rzadko występujący. Powody mogą być bardzo prozaiczne – zwyczajnie moment krycia to zły moment, albo też suka nie akceptuje danego psa. Ponadto warto pamiętać, że do krycia suki dobrze jest doprowadzić w miejscu zamieszkania psa, ponieważ suka na swoim terenie może go bardzo bronić. Warto wymienić także powody czysto anatomiczne, takie jak przykładowo zwężenie pochwy, które także mogą zniechęcać sukę i uniemożliwiać krycie.

Dodaj komentarz