Karanie psa? Nie warto!

2569072600_035cbd11e0_oCzy psa powinno się karać? Jeśli tak, to w jaki sposób? Czemu w ogóle służy kara i czy w przypadku psa ma ona jakikolwiek sens? Ilu właścicieli psów, tyle zapewne opinii. Profesjonalni trenerzy psów, choć mają bardzo różne podejścia i wykorzystują rozmaite metody szkoleniowe, są jednak jednomyślni w kwestii kar – krzyczenie na psa i bicie go (bo takie właśnie są najczęstsze kary stosowane wobec psów) nie przynoszą pozytywnych rezultatów i nie są żadną metodą na wychowanie czworonoga.

Chcesz karać psa? Zastanów się, czy powinieneś go mieć!

Istnieje bardzo wiele metod szkoleniowych. Jedni trenerzy polecają metody, które opierają się na teorii dominacji, inni stosują tak zwane pozytywne wzmacnianie czy też umacnianie pozycji człowieka w oczach zwierzęcia, jako przywódcy jego stada. Żaden profesjonalny trener nie zdecydowałby się jednak na to, aby na psa krzyczeć czy też bić go.

Każdy potencjalny właściciel psa musi uświadomić sobie kilka podstawowych spraw, zanim ostatecznie zdecyduje się nabyć czworonoga. Wychowanie psa od szczeniaka jest zadaniem trudnym – pies to nie zabawka, z psem trzeba ciężko pracować i poświęcać mu czas. W przyszłości takie właściwe postępowanie właściciela zwróci się, bo pies będzie dobrze ułożony, posłuszny, wierny, szczęśliwy i przyjazny.

Wiele osób uważa, że ze szczeniakami jest bardzo podobnie jak z małymi dziećmi. Jest to jednak duży błąd, a karanie psa, chociażby słowne, może spowodować nieodwracalne zmiany w jego psychice i doprowadzić do wielu niekontrolowanych sytuacji.

Jakie kary stosowane są wobec psów?

Można wyróżnić tutaj dwa podstawowe rodzaje kar, czyli kary fizyczne oraz psychiczne. Czym jest kara fizyczna, nie trzeba tłumaczyć, choć wiele osób ma niezwykle „kreatywne”, a mówiąc wprost okrutne pomysły odnośnie tego, jak sprawić psu fizyczne cierpienie. Sam już jednak choćby delikatny „klaps” ręką czy smyczą nie jest dobrym pomysłem i może doprowadzić do zachowań agresywnych. Kary psychiczne to przede wszystkim krzyczenie na psa, które to pies może bardzo źle znosić, może stać się wycofany, lękliwy i oczywiście także agresywny.

Wychowuj właściwie – nie będziesz musiał karać!

Dobre, odpowiednie wychowanie psa, jego właściwe szkolenie sprawi, że pies nie będzie powodował żadnych problemów, wówczas też nie trzeba będzie go karać w żaden sposób. Psa trzeba jednak szkolić od szczeniaka – czasem wystarczy zaledwie kilka minut dziennie, aby pies właściwie reagował na konkretne komendy i po prostu słuchał się. Osoby, które uważają, że lepiej jest karać psa za złe zachowania, aniżeli poświęcić czas na szkolenie i nagradzać za zachowania dobre, w ogóle nie powinny psów posiadać.

Trzeba zacząć zdawać sobie sprawę z tego, że psy wcale nie robią niczego złośliwie i specjalnie. Jeśli robią coś źle, to zapewne dlatego, że po prostu nie rozumieją, że nie wolno im przykładowo załatwiać potrzeb fizjologicznych w domu, ciągnąć na smyczy czy skakać na właściciela z radości na przywitanie. Do psa trzeba mieć cierpliwość i trzeba postępować konsekwentnie. Psa w ogóle nie warto karać. Jeśli postępuje źle, jego zachowanie należy ignorować (reakcja, zwłaszcza ta emocjonalna, może spowodować, że pies odczyta to jako sygnał do zabawy), zaś dobre, prawidłowe zachowania trzeba nagradzać.

Dodaj komentarz