Kiedy pies musi sam pozostać w domu…

dog-163902_640Decyzję o przygarnięciu czy też zakupie psa należy podjąć świadomie, po wcześniejszym bardzo dokładnym przemyśleniu sprawy. Pies bowiem nie jest zabawką, a jego posiadanie to nie tylko i wyłącznie przyjemność – wręcz przeciwnie jest to ogromny obowiązek, zatem należy wykazać się dużą odpowiedzialnością. Wcześniej czy później zdarzy się też tak, że pies będzie musiał sam pozostać w domu i co wtedy?

Pies sam w domu = kłopoty?

Niestety, ale w bardzo wielu przypadkach jest tak, że pies, który zostaje w domu sam, niszczy wszystko, co „stanie” na jego drodze. Często też pies pozostawiony w domu bez niczyjej opieki jest przyczyną kłótni międzysąsiedzkich (zwłaszcza w blokach mieszkalnych), bowiem psy są naprawdę wytrzymałe, potrafią długimi godzinami niemal bez przerwy wyć, szczekać, piszczeć. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, najlepiej profilaktycznie już od szczeniaka przyzwyczajać naszego pupila do samodzielnego pozostawania w domu. Zawsze lepiej i łatwiej jest nauczyć psa czegokolwiek, aniżeli później oduczać mocno utrwalonych złych nawyków i zachowań.

Dlaczego pozostawanie psa samego w domu może wiązać się z problemami?

Jeżeli do tej pory pies pozostawał pod czyjąś ciągłą opieką i nagle został sam, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, jest to dla niego sytuacja nowa i stresująca. Warto wiedzieć, że większość psów źle znosi gwałtowne zmiany. Pies może zachowywać się w nieprawidłowy sposób (niszczyć czy wyć) zwyczajnie z nudów. Jeżeli pies coś niszczy, nie robi tego złośliwie, bo psy w ten sposób nie postępują. Gryząc przykładowo buty czy meble, pies organizuje sobie „rozrywkę”, szuka zajęcia na czas nieobecności właściciela.

Innym powodem nieprawidłowych zachowań jest to, że pies czuje się samotny. I ma pełne prawo źle się czuć, jeśli do tej pory nie zostawał sam. Dlatego też tak ważna jest nauka samodzielnego zostawania w domu i stopniowe wydłużanie nieobecności właściciela, począwszy od kilku minut, a nie godzin! Jeśli pies ciężko znosi samotność, oznacza to, że jest uzależniony od właściciela.

Kolejny powód złego zachowania psa może być związany z tym, że pies uważa się za przywódcę domowego „stada”, tak zwanego samca alfa. W takiej sytuacji, gdy nie ma nikogo w domu, pies może zachowywać się bardzo niespokojnie, bo traci kontrolę nad stadem.

Rozwiązanie problemu

Właściciele psów bardzo młodych, które dopiero co przyszły do ich domów mają szansę na to, aby problemu takiego w ogóle nie tworzyć. Najlepiej od razu rozpocząć szkolenie z pozostawania w domu poprzez stopniowe separowanie psa, na przykład zamykanie go na 2-3 minuty w oddzielnym pomieszczeniu. Jeśli pies wytrzyma, tj. nie będzie nic niszczył, wył czy szczekał, od razu należy go nagrodzić. Jeśli z kolei próba nie powiedzie się, nie karcimy psa, ale po prostu wypuszczamy i ignorujemy. Jeśli pies spokojnie potrafi wytrzymać owe 2-3 minuty w samotności, powoli, ale konsekwentnie wydłużamy czas – za każdym razem, gdy zachowuje się grzecznie, nagradzamy go.

Następnym krokiem jest pozostawienie psa samego w domu – nawet bowiem, gdy jest zamknięty w osobnym pomieszczeniu, może czuć naszą obecność, słyszeć nas. Oczywiście, początkowo na kilka minut – możemy wyjść do sklepu lub po prostu stać przed drzwiami wejściowymi. Jeżeli jest taka możliwość, warto założyć monitoring, aby mieć stały podgląd.

W taki sam sposób postępować należy w przypadku starszego psa, który do tej pory nie pozostawał sam w domu. Tutaj jednak już trzeba liczyć się z tym, że szkolenie potrwa znacznie dłużej. Aby ułatwić psu rozłąkę, można przykładowo zostawiać włączone radio czy też telewizor, aby psu wydawało się, że jednak ktoś jest w domu, warto też na czas wyjścia dawać psu specjalne zabawki i smakołyki. Jeżeli to wszystko nie przyniesie oczekiwanych skutków, nie pozostaje nic innego jak udać się do behawiorysty.

Dodaj komentarz