Kleszcze atakują! Jak chronić psa?

beagle-63722_640Kleszcze są bardzo niebezpiecznymi pajęczakami (z rzędu roztoczy). Pomimo tego, że są niewielkie, bo ich długość dochodzi do kilku milimetrów potrafią narobić ogromnych problemów. Istnieje aż kilkaset gatunków kleszczy. Mogą one wywoływać liczne choroby zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Warto więc nie lekceważyć ugryzienia przez kleszcza!

Za jakie choroby odpowiadają kleszcze?

Naturalnie, nie jest powiedziane, że każdy kleszcz musi wywołać jakąś chorobę, bo przy odrobinie szczęścia skończy się wyłącznie na strachu. Kiedy jednak już dojdzie do ugryzienia, warto skonsultować się z lekarzem lub weterynarzem, jeśli ugryziony został ukochany pies. Na terenie Polski występuje przede wszystkim Ixodes ricinus czyli kleszcz pospolity, zwany również pastwiskowym. Człowiek ugryziony przez takiego właśnie kleszcza może zapaść na takie choroby jak między innymi borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, gorączka Q, dur powrotny, gorączka plamista Gór Skalistych, babezjoza, ehrlichioza czy tularemia. Z kolei zwierzę w wyniku ugryzienia przez kleszcza może zachorować na teileriozę, anaplazmozę, gorączkę teksańską, gorączkę wschodniego wybrzeża Afryki, hemoglobinurię europejską.

Czas i miejsce największego zagrożenia

Kleszcze na szczęście nie stanowią zagrożenia przez cały rok. Niemniej, nie trzeba wiele czasu, aby „złapać” kleszcza i jednocześnie poważną chorobę. Warto zatem wiedzieć, kiedy i w jakich miejscach istnieje największe ryzyko. Kleszcze stają się aktywne, kiedy wzrasta temperatura czyli w okresie marca lub kwietnia i ich aktywność trwa aż do października lub listopada (w zależności od owej temperatury). Jeśli chodzi o obszar Polski i ogólnie całej Europy Środkowej, można wyróżnić dwie fazy największej aktywności kleszczy. Pierwsza przypada w okresie maja i czerwca, zaś druga we wrześniu i październiku .

Im bardziej jest łagodna zima, a lato wilgotne, tym większe jest prawdopodobieństwo tego, że kleszcze będą szczególnie aktywne i będzie ich dużo. Ciekawostką i bardzo ważną informacją jest to, że największe skupiska kleszczy znajdują się na tak zwanych obszarach przejściowych pomiędzy dwoma typami roślinności – łąki czy pola graniczące z lasami, łąki czy lasy graniczące ze stawami, rzekami, a nawet miejsca przejściowe pomiędzy lasem iglastym a liściastym. Najczęściej kleszcze można spotkać w niskich krzakach oraz na trawach.

Jak nie dopuścić do ugryzienia przez kleszcza?

Człowiek ma nieco większe „pole manewru” aniżeli pies. Wybierając się na spacer na łąkę czy do lasu, należy dobrać odpowiedni ubiór – taki, który będzie możliwie najbardziej zasłaniał ciało. Warto unikać wchodzenia w gęste trawy, a po powrocie ze spaceru trzeba się bardzo dokładnie obejrzeć i wziąć prysznic. Trzeba także bardzo dokładnie obejrzeć psa, wyczesać go.

Jak usunąć kleszcza?

Bez względu na to czy sami „złapaliśmy” kleszcza czy też ugryziony został pies, lepiej udać się do lekarza czy też weterynarza, jeśli nie potrafimy samodzielnie usunąć kleszcza lub boimy się to zrobić. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne usunięte, możemy posłużyć się pęsetą lub specjalnym zestawem do usuwania kleszczy, który można nabyć w aptece. Ogromnie ważna jest sama technika usuwania kleszczy.

Należy bowiem złapać kleszcza możliwie najbliżej skóry, a następnie zdecydowanym ruchem wyciągnąć go lub wykręcić. Przy tym trzeba pamiętać, aby zrobić to delikatnie, bo jeśli kleszcz zostanie uszkodzony, pod skórą zostanie jego głowa, której już samodzielnie raczej nie usuniemy. Kleszcza absolutnie nie można smarować tłuszczem lub przypalać, bo w ten sposób można doprowadzić do tego, że zwróci on treść pokarmową, a to znacznie zwiększy ryzyko wystąpienia jakiejś infekcji.

Jeśli kleszcz zostanie wyciągnięty prawidłowo, dezynfekujemy miejsce ugryzienia. To jednak nie koniec „przygody” z kleszczem. Przez najbliższy czas trzeba obserwować miejsce ugryzienia czy nie pojawia się jakiś stan zapalny czy jakakolwiek niepokojąca zmiana. Jeżeli pojawi się, natychmiast trzeba udać się do specjalisty.

Dodaj komentarz