Kleszcze – poznaj bliżej wroga, który może zabić Twojego pupila

Ixodes_scapularisObecnie praktycznie wszędzie można spotkać kleszcze, ponieważ „zagnieździły się” one w całym ekosystemie. I tak, spotkać można je zarówno w lasach jak i na łąkach, w zagajnikach, przy rzekach, jeziorach. Możemy się na nie natknąć na skwerach miejskich czy własnych ogródkach – dosłownie wszędzie tam, gdzie rosną trawy, krzewy, drzewa.
Kiedy kleszcze atakują?
Oczywiście, kleszcze pojawiają się przede wszystkim w okresie wiosennym, letnim. Ich rozwój zależy przede wszystkim od temperatury i wilgoci, które, im wyższe, sprzyjają ich wylęganiu. Najwięcej kleszczy występuje od końca marca lub początku kwietnia do końca października, a nawet listopada. Jest to czas, w którym musimy szczególnie na nie uważać, jeśli nie chcemy być pogryzieni i chcemy zadbać o bezpieczeństwo naszego czworonoga.
Trzy gatunki kleszczy
Aby wiedzieć jak bronić się przed kleszczami, musimy dokładnie poznać swojego przeciwnika. Łącznie odkrytych zostało do tej pory kilkaset gatunków tych pajęczaków, jednak w Polsce występują trzy gatunki kleszczy. Pierwszym z nich jest Ixodes ricinus czyli kleszcz pospolity. Można go spotkać głównie w lasach, na paprociach oraz roślinach leśnych. Rhipicephalus sanguineus to kleszcz z rodziny pajęczaków. Możemy również spotkać Dermacetor reticulatus czyli kleszcza łąkowego.
Cykle rozwoju kleszcza
Występują cztery fazy rozwoju kleszcza. Pierwszą z nich jest stadium jaja. Dochodzi wtedy do składania jaj przez samice w odosobnionych miejscach. Najczęściej są to miejsca gęsto porośnięte przez roślinność. Jednorazowo samica kleszcza teoretycznie jest w stanie złożyć do 100 jaj, ale zdarza się, że składa ich znacznie więcej. Wylęg następuje po dwóch tygodniach. Następuje wtedy stadium larwalne, kiedy to małe larwy kleszczy przedostają się do traw lub krzewów w poszukiwaniu pierwszego posiłku, którym jest rzecz jasna krew. Po napiciu się krwi, kleszcze natychmiast odpadają od skóry człowieka lub zwierzęcia i wracają do swojego środowiska.
Po owym pierwszym posiłku następuje stadium nimfy, w którym rozpoczyna się poszukiwanie nowego gospodarza. Kleszcze w stadium nimfy są tak małe, że często nie zostają zauważone przez właściciela psa. W takiej sytuacji może dojść do przeniesienia groźnych chorób, które mogą zaszkodzić zwierzęciu. Ostatnią fazą rozwoju kleszczy jest faza dorosłego kleszcza. Są one w stanie żywić się krwią człowieka od 8 do 12 dni. Mogą powiększyć swoją wyjściową masę nawet 100-krotnie!
Wyszukiwanie i atakowanie ofiar
Kleszcze są w stanie w skuteczny sposób wyszukać swoją ofiarę dzięki narządowi Hallera, który umieszczony jest na stopie pierwszej pary odnóży. Jest on wrażliwy na ciepło, dwutlenek węgla i dotyk. Gdy dochodzi do rozpoznania żywiciela, kleszcz natychmiast zaczyna atakować. Jeśli chodzi o wybór miejsca, gdzie kleszcz atakuje, to najczęściej wybiera on takie rejony na ciele, które są wyjątkowo delikatne i bardzo dobrze ukrwione.
Przebicie skóry umożliwia kleszczom aparat Hypostom. W ten sposób kleszcz może wydzielić do organizmu specjalną substancję, dzięki której usunięcie kleszcza nawet po jego śmierci sprawia człowiekowi wiele trudności. Możemy też mieć do czynienia z dwoma rodzajami ssania, jakie „oferują” nam kleszcze. Pierwszym z nich jest ssanie wolne, w czasie którego wydzielana jest ślina kleszcza osłabiająca reakcję obronną gospodarza. Ssanie gwałtowne natomiast związane jest już z pozyskiwaniem krwi przez kleszcza.
Skutki ugryzienia zwierzęcia przez kleszcza
Kleszcz może wywołać u psa, jak i innych zwierząt liczne bardzo groźne choroby, których objawami są najczęściej gorączka, bolesność kości i ciała, kulawizna, zapalenie lub opuchlizna stawów, utrata łaknienia, senność, kaszel.
Choroby przenoszone przez kleszcze
Najczęściej przenoszoną chorobą przez kleszcze jest borelioza. Jest to choroba bakteryjna, którą przenosi kleszcz pospolity. Główne objawy choroby to wspomniane już kulawizna, gorączka, utrata apetytu, zmęczenie i silne powiększenie węzłów chłonnych. Kolejną chorobą jest babeszjoza, która nieleczona nierzadko bywa śmiertelna. Jej nosicielem jest Dermacentor reticulatus. Objawy w ostrym przebiegu choroby to gorączka, utrata apetytu, ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Niebezpieczna jest również ehrlichioza, której nosicielem jest Rhipicephalus sanguineus. Najczęstszymi objawami choroby są gorączka, depresja, utrata masy ciała i apetytu.
Frontline – skuteczny środek na kleszcze
Jest to środek, dzięki któremu można zwalczyć kleszcze w każdej fazie ich rozwoju. Wystarczy, że raz w miesiącu taki preparat zostanie zastosowany u zwierzęcia i dzięki temu można będzie w skuteczny sposób ochronić swojego pupila przed atakiem kleszczy i późniejszymi poważnymi konsekwencjami.

Dodaj komentarz