Kliker i szkolenie pozytywne, sposób na psy

szkolenie pozytywnePrzedstawiona przez Skinnera teoria mówi o tym, że dzieci kształtują się przez dawanie im odpowiedzi bez dodatkowej stymulacji. Odpowiedź potem jest zapamiętywana przez wzmacnianie. Gdy pojawia się pozytywne wzmocnienie dziecko może stworzyć u siebie wzorzec, który następnie będzie często powtarzać. Jeśli wzmocnienie jest negatywne okazuje się, że wzorce są coraz słabsze a co za tym idzie zanikają. Jest to warunkowanie instrumentalne, które często przenosi się również do szkolenia psów. Bez wątpienia to potwierdza inteligencje naszych czworonogów, którą trzeba w związku z tym brać pod uwagę. Tak samo jak ludzie również zwierzęta uczą się przede wszystkim w ramach poszczególnych zachowań i konsekwencji, która za tymi zachowaniami idą.
Wzmacnianie pozytywne buduje odpowiednie reakcje u psów, co jest formą stosowanego szkolenia.

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem będzie między innymi kliker. Proste urządzenie z plastiku, które ma w sobie metalowy pasek. Po naciśnięciu pasek ten wydaje głos w postaci kliknięcia. Jest to forma bardzo prosta, działająca szybko i ma dość mocny dźwięk. Zamiast chwalić psa za dobrze zachowanie wystarczy kliknąć przez co otrzymujemy prostą komendę, która jest szybko wydana i doniosła. Gdy szkolimy psa możemy właśnie przez te kliknięcia chwalić go za dobre zachowania. W momencie, gdy pies będzie już rozpoznawał kliknięcia jako coś pozytywnego będzie można jednoznacznie stosować go jako formę wzmocnienia bodźca. Stosując szkolenie przy użyciu klikera nie trzeba oczywiście odrzucać innych nagród. Dźwięk klikera ma być elementem, który będzie dawał jasny sygnał psu jako coś pozytywnego. Można klikera dodatkowo wzmacniać również przez podanie innej nagrody.Z czasem sam kliker może niestety tracić swoją skuteczność, dlatego czasami warto dołączyć również inne formy. To jak często nagradza się psa kliknięciem zależy tylko i wyłącznie od formy szkolenia i naszej decyzji. Na początku szkoleń warto zdecydować się na to, by nagradzanie było stosunkowo częste. Jak wygląda szkolenie przy użyciu klikera: – na początku wybieramy cichą okolicę do szkolenia, by pies mógł słyszeć bardzo dobrze dźwięk klikera – przygotowujemy dodatkowo inne smakołyki, które mają stać się formą nagrody dla psa. Nie powinien być wtedy nasycony pożywieniem, – przyciskamy kliker i jednocześnie dajemy psu nagrodę. Takie działanie powtarzamy około 10 razy – skuteczność klikera można bardzo szybko sprawdzić. Wystarczy go przycisnąć i następnie, gdy pies zwróci na nas uwagę można mówić o sukcesie – następnie można rozpocząć szkolenie już przy użyciu komend, które będą prowadzić do pożądanych zachowań psa. Zaletą klikera według specjalistów będzie jego natychmiastowe działanie. Dzięki temu nie ma opóźnień i pies doskonale identyfikuje poszczególne działania.

Każda akcja kojarzona jest przez psa z kliknięciem po którym ma nagrodę. Kliker jest świetnym rozwiązaniem, które z biegiem czasu będzie nam dawało coraz więcej możliwości.

Dodaj komentarz