Komenda „zostań” – nauka krok po kroku

1280px-Small_white_dog_sittingNauczenie psa komendy „zostań” będzie przydatne na co dzień w wielu sytuacjach. Wystarczy wspomnieć o tym, że właściciel będzie chciał się udać do innego pomieszczenia, a pies pójdzie za nim. Jest zresztą wiele takich sytuacji, kiedy nie chcemy, żeby pies podążał za nami – nie musi przecież towarzyszyć nam podczas kąpieli czy w toalecie… Dlatego warto nauczyć psa reagować na komendę „zostań”. Tym bardziej, że uczy ona psa nie tylko pozostawać w jednym miejscu, ale jeszcze dzięki niej czworonóg nauczy się panować nad swoimi emocjami oraz respektować polecenia opiekuna. Komenda „zostań” jest wzmocnieniem komend „siad” i „waruj”.

Początki: „siad” i „waruj”

Pies może nauczyć się dłuższego pozostawania w pozycjach „siad” i „waruj”, jeśli nauczony został utrzymania tychże pozycji do momentu zwolnienia go z komendy przy pomocy jednego hasła. Jeśli pies jest nauczony do pozostawania w pozycji „siad” lub ”waruj” przez około 15 sekund to można wtedy śmiało rozpocząć z czworonogiem pierwsze próby z zostawania. Wówczas należy wypowiedzieć komendę „siad” lub „waruj” robiąc wykrok w tył i przenosząc ciężar ciała na nogę z tyłu, a następnie szybko wracamy do psa.

O ile tylko pies utrzyma swoją pozycję, koniecznie należy go za to od razu nagrodzić. Dobrze będzie ćwiczenie powtórzyć kilkakrotnie. Psa należy chwalić oraz gestykulować, wskazując dłoń w górę („siad”) bądź w stronę podłogi („waruj”). Jeśli pies nadal utrzyma pozycję to wykonuje się krok w tył i przerabia ćwiczenia ze zmienną liczbą kroków.

Dalsze ćwiczenia

Dalsze postępowanie polega na oddalaniu się od psa na większą liczbę kroków – naturalnie, zwiększamy ilość kroków stopniowo. Dodatkowy element, jaki należy wprowadzić to zatrzymanie psa, kiedy pozostaje się w określonej odległości. Kiedy to zostanie opanowane następnym krokiem będzie oddalanie się od psa, przy zwrocie w tył. Trening zaczyna się od niewielkiej, zmiennej liczby kroków, a następnie wprowadza się oddalenie od psa tak, by pozostał on za naszymi plecami i przy nodze w momencie rozpoczynania ćwiczenia od pozycji „siad”/”waruj”.

Należy zostać w pozycji naprzeciwko psa, a potem go obejść, po to, by na zakończenie psa mieć czworonoga w pozycji „siad”/”waruj” przy lewej nodze. De facto, jeśli nauczy się psa dłuższego pozostawania w pozycji siedzącej lub warującej, to osobna komenda „zostań” nie będzie wcale potrzebna.

Dodaj komentarz