Kupno psa – musi to być świadoma decyzja!

papiKupujemy psa!? Nie tak prędko! Jak się bowiem okazuje, decyzja o zakupie czy też przygarnięciu psa jest często decyzją zupełnie nieprzemyślaną, taką której szybko żałuje wiele osób. Najlepszym dowodem na to są zapełnione po brzegi schroniska dla zwierząt – przede wszystkim zapełnione przez psy…

Dlaczego kupujemy psa?

Niestety, choć nie każdy ma na tyle odwagi, aby to przyznać, zdecydowanie najczęstszym powodem zakupu takiego zwierzęcia jak pies jest po prostu to, że emocje wzięły górę. Pobawimy się trochę przykładowo z uroczym psem sąsiadów i już myślimy sobie „ale fajnie byłoby mieć własnego czworonoga”. Równie często kupujemy psa dlatego, że małe dziecko „gnębi” nas o to od dłuższego czasu, bo które dziecko nie chciałoby mieć takiej żywej „przytulanki”? Wielu rodziców wcześniej czy później łamie się i dla tak zwanego świętego spokoju kupuje psa. Prawda jednak jest taka, że owo „ale fajnie byłoby mieć własnego czworonoga” bardzo szybko weryfikowane jest przez życie!
Oczywiście nie chodzi o to, aby zupełnie zniechęcić do kupna psa, a jego posiadanie przedstawić jako istny dramat, ale pies to obowiązek, obowiązek i jeszcze raz obowiązek. Posiadanie psa to nie tylko przyjemne spacerki, wrzucenie jedzenia do miski i podrapanie za uchem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pies to przede wszystkim ogromne koszty, zatem nie powinny decydować się na niego osoby, które zwyczajnie nie mają pieniędzy. Jeżeli zakup psa nie był w pełni przemyślaną decyzją, pies szybko stanie się synonimem poważnych problemów, o czym nieco niżej…

Gdzie trafiają niechciane psy?

Jeżeli niechciany pies trafi do schroniska to i tak można mówić tutaj o jego wielkim „szczęściu”… Jak się bowiem okazuje, „pomysłowość” ludzka nie zna granic. Topienie psów, tłuczenie ich na śmierć, przywiązywanie w głębi lasu do drzewa, wyrzucanie na autostradzie to tylko część „fantastycznych pomysłów”. Nawet jeśli pies zostanie wyrzucony pod bramą schroniska, nie wiadomo z jakiego domu pochodzi, co przeżył. Psy takie zazwyczaj mają bardzo poważne problemy emocjonalne, ich ponowne oswojenie i sprawienie, by zaufały nowemu, dobremu właścicielowi jest czasem niemal niewykonalne.

Z czym wiąże się posiadanie psa?

Przede wszystkim ze wspomnianymi już sporymi kosztami. Oczywiście, można psu kupować najtańszą karmę, ale przecież nie o to chodzi. Pies również powinien mieć odpowiednio zbilansowaną dietę, aby był szczęśliwy, aby nie musiał borykać się z licznymi chorobami. Sama tylko woda i jedzenie dla psa to miesięcznie koszt od około 200zł wzwyż – o wiele więcej, jeśli pies rzeczywiście z jakichś powodów potrzebuje specjalnego żywienia.
Odpowiedzialny właściciel psa to właściciel, który psa odrobacza kilka razy w roku, szczepi go przeciwko wszystkim najważniejszym chorobom i ogólnie dba o jego zdrowie, co oznacza, że udaje się na wizytę do weterynarza, kiedy tylko zauważy cokolwiek niepokojącego w zachowaniu psa, w jego wyglądzie. To wszystko to kolejne kilkaset złotych rocznie, a nawet kilka tysięcy złotych, jeśli pies choruje i wymaga leczenia, częstych wizyt u lekarza weterynarii, zabiegów etc. Nawet w pełni zdrowy szczeniak może pochorować się w każdej chwili z różnych powodów, dlatego kupując psa, nie dostaniemy na niego gwarancji, tutaj nie obowiązuje „wymiana towaru”.
Posiadanie psa wiąże się także z licznymi stratami materialnymi. Szczególnie szczeniaki mają tendencję do niszczenia wszystkiego, co wpadnie im w pyszczki, ale też psy, które są źle wychowane, psy które chcą zwrócić na siebie uwagę. Niszczycielską siłę mogą pokazać także psy pozostawione same w domu, które zwyczajnie się nudzą. Pies nie tylko może pogryźć stare kapcie, ale też wskoczyć na łóżko i zrzucić z niego drogiego laptopa czy niechcący „sprzątnąć” ogonem cenną wazę z półki.

Szkolenie psa

Posiadanie psa wiąże się również z tym, że trzeba zdobyć choćby minimalną wiedzę na temat zachowania psów i ich wychowania, zanim jeszcze zdecyduje się na zakup. Każdy pies, niezależnie od rasy czy wielkości, musi być odpowiednio wyszkolony, aby nie sprawiał problemów wychowawczych. Właściciele psów często zupełnie nieświadomie popełniają szereg błędów, uczą psy złych nawyków, które są wyjątkowo uciążliwe i niestety ciężko jest później je wyeliminować. Dlatego też trzeba się doskonale przygotować do szkolenia psa (wiąże się to głównie z poświęceniem mnóstwa czasu), oddać psa na profesjonalne szkolenie lub w razie problemów zasięgnąć rady behawiorysty (to z kolei ponownie wiąże się ze sporymi kosztami).

Upragnione wakacje…

Ciężko pracujemy przez cały rok, zbliżają się wakacje, planujemy fantastyczny wypoczynek, ale jest jeden problem… co zrobić z psem? Pozostawienie psa w specjalnym hotelu dla zwierząt wiąże się z dużymi kosztami, zabranie psa ze sobą także wiąże się z dodatkowymi kosztami wyjazdu, a poza tym licznymi ograniczeniami. To samo dotyczy wszelkich wyjazdów na kilkudniowe wesela, pogrzeby etc.

Pies a dziecko

Nie każdy pies musi tolerować dziecko. Co, jeśli pies nie będzie tolerował dziecka? Z pewnością nie jest to powód do wyrzucenia psa z domu. Wówczas bowiem trzeba będzie psu poświęcić sporo uwagi, niewykluczone, że niezbędne będzie specjalne szkolenie. A co, jeśli w domu pierwszy będzie pies, a noworodek pojawi się po nim? Trzeba mieć świadomość tego, że psy często dość ciężko znoszą wszelkie radykalne zmiany…

Wyjścia na spacer

Spacery z psem to nie tylko spacery w ciepłe, słoneczne dni. To także spacery po wiele razy dziennie (zwłaszcza w przypadku szczeniaka), a także w nocy, w śnieżycy, ulewnym deszczu, i wichurze… Jeżeli pies sygnalizuje, że chce wyjść na zewnątrz w celu wypróżnienia się, nie ma rady, trzeba iść!

Pies kontra sąsiedzi!

Każdy z pewnością słyszał o sytuacjach, kiedy to z powodu psa jego właściciel miał rozmaite problemy z sąsiadami – dot. to w szczególności osób mieszkających w mieszkaniach w blokach. Wiele psów, które nie są odpowiednio wyszkolone, szczeka, piszczy, wyje i robi wiele innych hałaśliwych rzeczy w czasie nieobecności swojego pana. I nie jest to kwestia 15 minut, bowiem pies naprawdę długo i wyjątkowo donośnie potrafi potrafi okazywać swoje niezadowolenie, tęsknotę czy po prostu nudę. Sąsiedzi nie zawsze są wyrozumiali i mają pełne prawo nie chcieć słuchać przez kilka godzin wycia psa za ścianą. Jak z tego wybrniemy?
Oto zaledwie kilka najbardziej „popularnych” problemów, obowiązków i faktów, z jakimi muszą mierzyć się właściciele psów. Jeśli je wszystkie przeanalizujemy i mamy jakiekolwiek wątpliwości, być może to jeszcze nie czas na nabyć psa?

Dodaj komentarz