Labrador retriever

3432756019_63038b1708_oMiejscem pochodzenia psów rasy labrador retriever są wschodnie wybrzeża Kanady. Psy te były tam wykorzystywane w XVIII wieku przez rybaków, którzy zabierali je do pracy na kutrze. Labradory nie tylko były pomocne w wyciąganiu sieci, ale też ratowały tonących. W roku 1820 rasa została sprawdzona do Europy przez lorda Malmesbury, a końcem XIX wieku labrador retriever zatwierdzony został w Anglii jako pies myśliwski.

Wygląd

Labrador retriever należy do Grupy 8 FCI. Psy osiągają wysokość około 55-57 centymetrów, zaś suki około54-56 centymetrów. Masa dorosłych psów dochodzi do 36 kilogramów, zaś suk do 32 kilogramów. Są to zatem duże psy. Mają budowę mocną, zwartą, z szeroką głową oraz dobrze rozwiniętą klatką piersiową. Żebra labradorów są dobrze wysklepione, zaś kończyny tylne oraz lędźwie mocne i szerokie.

Sierść labradorów jest gęsta i krótka, nie posiada żadnych frędzli i fal. W dotyku sierść jest twarda. Podszerstek jest odporny na niekorzystne warunki pogodowe. Labradory mają jednolite umaszczenie, które może występować w kolorze czarnym, czekoladowym bądź żółtym (mogą to być różne odcienie, od umaszczenia jasnokremowego po rude). Wzór dopuszcza małą, białą plamkę, która może pojawić się na przedpiersiu.

Temperament 

Labradory są psami bardzo bystrymi i inteligentnymi, posłusznymi, są także wyjątkowo łagodne, przyjaźnie nastawione nie tylko do ludzi, ale też innych psów i ogólnie zwierząt. Psy te są z natury bardzo ruchliwe i uwielbiają się bawić. Nie są agresywne czy lękliwe. Ważne jest to, że łatwo dostosowują się do otoczenia i nowych sytuacji, są bardzo wierne właścicielowi. Wykazują się dużą cierpliwością w stosunku do dzieci.

Ze względu na swoje cechy charakteru i temperament, mogą pełnić rozmaite funkcje jak psy opiekunowie, przewodnicy, psy ratownicze, rodzinne. Wykorzystuje się je też często do terapii chorych czy jako psy mundurowe.

Tresura

Jak zostało wyżej wspomniane, labradory są inteligentne i posłuszne, szybko się uczą, dlatego też ich tresura nie jest trudna. W przypadku wykorzystania psa jako psa typowo rodzinnego, wystarczy uczyć go podstawowych komend. Jeśli natomiast pies ma pełnić rolę psa przewodnika, ratownika czy opiekuna, musi od szczeniaka przejść profesjonalne szkolenie pod odpowiednim kątem.

Ćwiczenia

Labradory potrzebują sporej dawki ruchu, gdyż są wyjątkowo żywiołowe, uwielbiają się bawić, wprost kochają wodę oraz aportowanie. Pomimo tego, że nie są uparte czy agresywne, jeśli ich podstawowe potrzeby ruchowe nie zostaną zaspokojone, mogą stać się nadpobudliwe i zacząć sprawiać pewne trudności wychowawcze. Poza tym mają one skłonność do otyłości, a ta z kolei może prowadzić do chorób stawów.

Ulubione warunki życia

Labradory będą najszczęśliwsze, jeśli będą miały możliwość mieszkania w domu z dużym ogrodem i będą mogły po ogrodzie biegać do woli. W mniejszych mieszkaniach czy domach bez ogrodu mogą czuć się dobrze, ale tylko pod warunkiem, że będą bardzo często wyprowadzane. Świetnie sprawdzą się jako towarzysze rowerzystów oraz biegaczy.

Dodaj komentarz