Najbardziej „popularne” i uciążliwe problemy z czworonogami

BrooklynTheDogPsy, które nigdy nie były szkolone, lub też zostały źle wyszkolone, mogą sprawiać całe mnóstwo problemów wychowawczych. Niewielu właścicieli niestety zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie oni sami przez swoje nierozsądne zachowanie w stosunku do pupila powodują liczne problemy. Jakie są najbardziej powszechne problemy wychowawcze i jak im zaradzić?

Uciążliwe szczekanie…

Niektóre psy szczekają sporo, bo po prostu lubią to robić, mają to w genach – szczególnie mniejsze rasy, jak Yorki. Z kolei istnieją także takie rasy psów, które do szczekania wcale nie są skore. Tutaj wymienić można takie rasy jak Nowofundland czy Golden Retriver. Każdy pies jednak szczeka, i jest to mniej czy bardziej uciążliwe – w zależności od sytuacji i częstotliwości. Psy szczekają najczęściej, gdy widzą inne psy, gdy ostrzegają przed niebezpieczeństwem, ale też gdy są rozbawione i podniecone, z nudów lub kiedy usiłują zwrócić na siebie uwagę…

Oduczenie psa szczekania jest wyzwaniem. Przede wszystkim nie należy psa karać, bić, ale ignorować, gdy szczeka. Kiedy się uspokoi, należy go nagrodzić. Można próbować uczyć psa reagowania na komendę typu spokój czy cisza. Jeżeli właściciel nie radzi sobie z psem, a szczekanie jest bardzo uciążliwe, warto wybrać się do profesjonalnego psiego trenera.

Gdy pies rozkopuje ogródek…

Kopanie może nie być niczym kłopotliwym gdzieś w parku czy lesie, ale jeśli pies przekopuje cały ogród, nie jest to nic miłego. Powodów takiego zachowania może być wiele, od nudy i zbyt dużej ilości energii, której pies nie może spożytkować w inny sposób, po instynkt myśliwski czy po prostu strach przed czymś. Najpierw należy obserwować psa, by zrozumieć, co powoduje, że kopie. Kiedy już do tego dojdziemy, należy wyeliminować dany czynnik. Jeśli pies kopie z nudów, trzeba po prostu poświęcić mu więcej czasu, jeśli ma dużo energii, trzeba zapewnić mu aktywną zabawę. Za każdym razem, gdy pies będzie przymierzał się do kopania, należy odwrócić jego uwagę – jeśli pies zareaguje i nie zacznie kopać, trzeba go nagrodzić.

Wypróżnianie się w domu

Każdy szczeniak będzie wypróżniał się w domu tak długo, dopóki nie zostanie wdrożona nauka oddawania moczu i kału na zewnątrz. Psy nie rozumieją, że dla właściciela jest to przykre czy denerwujące. Psa należy zawsze wyprowadzać najpóźniej 20 minut po posiłku, a także po każdej drzemce. Kiedy wypróżni się na zewnątrz, od razu należy do nagrodzić, aby zrozumiał, że robi dobrze i o to właśnie nam chodzi. Psy często załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w domu z powodu choroby, strachu, z podniecenia czy po prostu zaznaczają teren. Jeśli szkolenie jest nieefektywne, warto skonsultować się z weterynarzem lub trenerem.

Pies agresywny – pies niebezpieczny!

Zdecydowana większość psów nie jest agresywna „sama z siebie”. Zachowania agresywne pobudzane są przez ludzi i nie tylko poprzez krzyk czy bicie psa. Często zupełnie nieświadomie można wywoływać w psie agresję, na przykład poprzez nieodpowiednią zabawę w wyszarpywanie psu zabawki z pyska. Pies może zacząć bronić wszystkiego, co jego zdaniem jest jego własnością – może bronić zaciekle, nie tylko warcząc czy szczekając, ale też gryząc. Pies może stać się agresywny także wtedy, gdy jego właściciel na zbyt wiele mu pozwala, a co za tym idzie, nie jest dla psa autorytetem i przywódcą. Wówczas pies sam może dążyć do „przejęcia władzy” w domowym stadzie. Problem agresji jest ogromnym problemem, dlatego tutaj najlepiej od razu zwrócić się po profesjonalną pomoc.

Żebranie przy stole

Jest to bardzo nieprzyjemny nawyk, który ciężko jest zlikwidować. Dlatego też lepiej tego problemu nie tworzyć. Pies ma własną miskę i tylko z niej powinien jeść. Jeśli choć raz dostanie jedzenie przy stole, zacznie się o nie dopraszać, co stanie się wyjątkowo uciążliwe. Jeżeli problem już powstał, przed posiłkiem warto psa zaprowadzić do innego pokoju.

Gdy pies boi się samotności

Mowa tutaj o tak zwanym lęku separacyjnym. Rzeczą naturalną jest to, że właściciel musi czasem wyjść gdzieś bez psa – choćby przecież do pracy, do sklepu. Czasem również potrzebuje chwili ciszy i spokoju w domu, dlatego pies nie powinien być przy właścicielu cały czas. Psu należy poświęcać sporo czasu, ale z drugiej strony nie powinien on być uczony tego, że ma pana „do dyspozycji” przez całą dobę. Jeżeli pies bardzo źle znosi rozłąkę, choćby godzinną, gryzie, wypróżnia się z nerwów, niszczy wszystko, co popadnie, wyje, szczeka – należy przeprowadzić szkolenie, a czasem nawet udać się do specjalisty.

Dodaj komentarz