Owczarek niemiecki

Black_German_ShephardHodowla owczarków niemieckich rozpoczęła się w 1899 roku, utworzone zostało też wówczas  Verein für Deutsche Schäferhunde czyli Stowarzyszenie Owczarka Niemieckiego. Hodowlą tej rasy zainteresowano się, kiedy wraz z rozwojem miast nastąpił rozwój przestępczości i poszukiwano psa służbowego, którego mogłoby wykorzystywać wojsko oraz policja.

 

Wygląd

 

Owczarki niemieckie należą do Grupy 1 FCI. Dorosłe psy osiągają wysokość od 60 do 65 centymetrów, zaś suki od 55 do 60 centymetrów. Psy ważą od 30 do 45 kilogramów, natomiast suki od 22 do 32 kilogramów. Są to psy średniej wielkości, mające wydłużoną, zwartą budowę, dobrze umięśnione.

 

Owczarki niemieckie hoduje się w odmianach długowłosej oraz krótkowłosej. Owczarki długowłose mają długi,  nieprzylegający i miękki włos okrywowy, ogon z wiszącym włosem, dłuższy włos na kończynach oraz na uszach. Dłuższy włos jest także na szyi. Wewnątrz uszu, na głowie oraz na przednich stopach kończyn i łapach mają włos krótki. Odmiana krótkowłosa z kolei ma gęsty włos okrywowy, przylegający i wyjątkowo twardy. Trochę dłuższy włos na szyi oraz na tylnych stronach przednich kończyn (powyżej nadgarstka).

Owczarki niemieckie mogą mieć umaszczenie jednolicie czarne, szare, śniade, czarne z podpalaniem czerwonawym, jasnoszarym, żółtym bądź płowym. Jeśli zdarzy się nieduża biała plamka na piersi oraz jaśniejsze umaszczenie na wewnętrznej stronie nóg, jest to dopuszczalne, choć niepożądane. Niedopuszczalne jest umaszczenie białe. Owczarki niemieckie mają zawsze czarny nos.

Temperament

Owczarki niemieckie to psy wyjątkowo wesołe, odważne, czujne i bystre. Ich ogromną zaletą jest to, że są bardzo chętne do nauki i posłuszne. Cechują się niezwykłą pewnością siebie i spokojem. Są też niezwykle oddane swojej rodzinie, do tego stopnia, że bez zastanowienia są w stanie oddać za nią życie. Choć w stosunku do obcych ludzi czy zwierząt nie są agresywne, zachowują raczej dystans. Aby uniknąć problemów w kontaktach z innymi ludźmi i zwierzętami, warto rozpocząć socjalizację owczarka niemieckiego bardzo wcześnie.

Jest to rasa, która ma dość mocno rozwinięty instynkt obronny. Właścicielami owczarka niemieckiego powinni być wyłącznie ludzie, którzy są stanowczy, konsekwentni i opanowani. Dlaczego? Z tego powodu, że jeśli pies nie będzie traktował właściciela jako lidera, przywódcy stada, sam będzie chciał taką funkcję objąć i tutaj mogą rozpocząć się problemy wychowawcze.

Tresura

Ciekawostką jest, iż to właśnie owczarki niemieckie uznawane są za jedne z najbardziej inteligentnych psów, mają wspaniałe predyspozycje do szybkiej nauki. Z tego też powodu często wykorzystywane są jako psy policyjne, ratownicze, stróżujące, a także jako psy przewodnicy. Są świetne w takich sportach jak między innymi flyball, agility, obedience, tracking.

Ćwiczenia

Owczarki niemieckie nie należą do psów, którym wystarczą wyłącznie spacery – choćby te najdłuższe. Są to psy, które muszą spożytkować swoją energię w czasie intensywnego wysiłku. Najlepiej będzie jeśli ów wysiłek zostanie połączony z jakimś konkretnym treningiem. Uwielbiają biegać, bawić się piłką, aportować.

Ulubione warunki życia

Psy omawianej rasy zdecydowanie najlepiej będą się czuć na zewnątrz. Jeśli właściciel ma ogród, powinien umożliwić psu swobodne wychodzenie do niego. Jeśli owczarek ma mieszkać w mieszkaniu, koniecznie musi sporo biegać oraz ćwiczyć.

Dodaj komentarz