Pies kontra kleszcz – jak leczyć, jak zapobiegać?

Beagle_UpsyPerspektywa „złapania” kleszcza nie jest niczym miłym – wręcz przeciwnie, jest czymś, co wiąże się z ogromnym ryzykiem, bo jak wiadomo, kleszcze przenoszą całe mnóstwo niebezpiecznych chorób, zarówno na ludzi jak i na zwierzęta. Do pewnego stopnia można chronić siebie samego oraz swojego ukochanego czworonoga przed ugryzieniem kleszczy, zatem warto wiedzieć, jak. Warto również wiedzieć, jak postępować, gdy kleszcz już ugryzie.

Co należy wiedzieć o kleszczach?

Kleszcz jest roztoczem, które osiąga kilka milimetrów wielkości. Kleszcze atakują zarówno ludzi jak i zwierzęta, po to, aby najeść się, bo dzięki temu mogą przekształcać się w następne formy rozwojowe, a samice mogą składać jaja. Kleszcze w strefie klimatycznej, w której mieści się Polska, są najbardziej aktywne w okresie od marca/kwietnia nawet do listopada, choć może zdarzyć się nawet atak kleszczy w styczniu lub lutym, jeśli temperatura jest wyjątkowo wysoka (wystarczy około 10-12 stopni C).

Jakie choroby wywołują kleszcze?

Kleszcze wywołać mogą najróżniejsze, często bardzo groźne choroby i jeśli pies nie zostanie poddany szybkiemu leczeniu, może gość do najgorszej dla właściciela psa tragedii, czyli do śmierci zwierzęcia. I tak, psy mogą zachorować między innymi na kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, piroplazmozę czy erlichiozę. Warto poświęcić chwilę i nieco zgłębić temat tych chorób, aby uświadomić sobie, jak bardzo są niebezpieczne. Niestety kleszcze zaczynają przenosić coraz to więcej patogenów, które do tej pory nie były odnotowywane na terenie Polski. Powodem tego stanu rzeczy jest między innymi inwazja wielogatunkowych kleszczy oraz ich wielożywicielowości.

Jak „działa” kleszcz?

To, w jakim dokładnie miejscu znaleźć można kleszcza, w dużej mierze uzależnione jest od jego formy rozwojowej. I tak, kleszcz może zaatakować z wysokości około 20 centymetrów nad ziemią, jak i spaść na człowieka czy też zwierzę z wysokości nawet do 1,5 metra. Ciężko jest je dostrzec, ponieważ przyczepiają się one do spodniej części liści. Kiedy już kleszcz znajdzie się na potencjalnym żywicielu, poszuka takiego miejsca, gdzie skóra jest delikatna, dobrze ukrwiona. Kiedy kleszcza zaczyna wypijać krew, wprowadza jednocześnie do organizmu „gospodarza” chorobotwórcze substancje.

Ugryzienie kleszcza – objawy

Nie każdy kleszcz musi doprowadzić do choroby, kiedy jednak tak się stanie, w miejscu ugryzienia będzie można dostrzec stan zapalny. Ponadto pojawią się najpewniej takie objawy jak wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, apatia i brak apetytu, biegunki oraz krew w moczu, bolesność w okolicy nerek. Jeżeli zaobserwuję się kleszcza czy to u siebie czy też u psa, natychmiast należy go usunąć.

Usuwanie kleszcza

Można tego dokonać samodzielnie, jednak jest to trudniejsze niż się wydaje. Dlatego też osoba, która nie wie jak to zrobić, powinna udać się do specjalisty. Kleszcza bowiem nie można smarować tłuszczem, zgniatać czy przypalać! Te stare „sprawdzone” sposoby powodują, że kleszcz wymiotuje i ryzyko zarażenia poważną chorobą wzrasta. Kleszcza nie należy wyszarpywać, a wykręcić, przykładowo z pomocą pęsety kręcąc przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Środki przeciw kleszczom:

Obecnie można nabyć środki odstraszające czy nawet zabijające kleszcze. Po pierwsze pies powinien nosić obrożę owadobójczą, która chroni przez okres około pięciu miesięcy. Jest oczywiście bezpieczna dla psów. Warto także sięgnąć po specjalne krople przeciwko kleszczom (działają również na pchły, wszy i inne).

Dodaj komentarz