Pies w rozmiarze „S” czy „XL”?

Big_and_little_dogWybór psa jest wyborem ogromnie ważnym. Psa bowiem wybiera się nie na chwilę, nie jest to zabawka, którą można odstawić w kąt, gdy się znudzi. Jest to obowiązek, być może na długie lata. Dlatego też decydując się na psa i wybierając rasę, warto wszystko przemyśleć w najdrobniejszych szczegółach. Ważną kwestią jest wielkość psa, oczywiście zawsze w połączeniu z jego charakterem.

Mały pies mały problem?

Otóż, nie można generalizować, nie można też liczyć na to, że małego psiaka można bez trudu „ujarzmić”. Posiadanie zarówno małych jak i dużych czworonogów ma swoje wady i zalety. Po pierwsze trzeba ustalić, jaki charakter ma mieć nasz pies. Czy ma to być rasa z typu „słodkich przylep” i kanapowców, czy jednak pies stróżujący. Nie jest to oczywiście reguła, ale bardzo często małe psy są niezwykle energiczne, ruchliwe, wszędzie ich pełno, plątają się między nogami. Teoretycznie mniejszy jest problem z ich transportem. Faktem jednak jest, że część ras małych psów nie przepada za dziećmi.

Duży pies duży problem?

Duże pieski są natomiast z reguły nieco mniej energiczne, nie poruszają się z tak wielką werwą. Jeśli podobają się nam duże psy, musimy mieć świadomość tego, że one same nie zdają sobie sprawy ze swoich rozmiarów, wagi i zupełnie niechcący mogą zrobić krzywdę – skacząc na kogoś z radości i chęci przywitania. Duży pies często równa się duży ogon. A ogon taki potrafi narobić wielu szkód – zamieść przykładowo cenną zastawę ze stołu. Każdy pies powinien przejść szkolenie z posłuszeństwa, a już bezwzględnie pies dużych rozmiarów.

Dodaj komentarz