Pies zjada… kupę?!

pet-314022_640„Zwykłymi”, niedoświadczonymi właścicielami czworonogów takie zachowanie psa może porządnie wstrząsnąć. Jednak doświadczeni hodowcy, behawioryści oraz trenerzy bardzo dobrze wiedzą o tym, że takie zachowania wcale nie są aż tak niesamowite i niecodzienne. Dlaczego zatem psy zjadają odchody i jak do tego nie dopuścić?

Dlaczego pies zjada kupę?

Człowiek będący w pełni władz umysłowych raczej nie pokusiły się o to, aby „poczęstować się” odchodami innego człowieka lub zwierzęcia. Jak się jednak okazuje, dla psów kupa nie jest aż tak straszna! Faktem jest natomiast to, że zachowanie takie, gdy pies w czasie spaceru pożera odchody, a następnie chce okazać swoją sympatię liżąc pana po rękach czy po twarzy!, wcale nie jest miłe.

Psy mogą zjadać odchody z różnych powodów. Nie należy jednak dochodzić do tego samodzielnie, ale od razu po zaobserwowaniu takiego zachowania, zaprać psa do weterynarza. Pies może mieć przykładowo pasożyty, ale też niedobór enzymów trzustkowych, złą florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Niektóre psy, choć są fizycznie zdrowe, mogą zjadać odchody po prostu z nudów… Bez względu na powód, psa trzeba jak najszybciej oduczyć takich zachowań, by nie stało się to jego nawykiem. Niektóre psy zjadają odchody, ponieważ zapamiętują, że suka to robiła – matki zjadają odchody swoich małych, aby zapach nie wabił drapieżników.

Co zrobić, by pies przestał jeść odchody?

Najpierw wspomniana wizyta u weterynarza. Psu należy zapewnić odpowiednią codzienną dawkę ruchu, aby przypadkiem nie zaczęły zjadać odchodów z nudów. Warto również dietę psa wzbogacić o enzymy trzustkowe, witaminy i minerały, biopreparaty, które zawierają określone jelitowe szczepy bakteryjne – to oczywiście także po konsultacji z weterynarzem.

Jeśli już pies podbiegnie do odchodów, nie należy go bić czy szarpać za smycz. Najpierw należy stanowczo skarcić go słownie. Warto wychodzić na zewnątrz z zabawką czy smakołykami, by jak najszybciej odwrócić uwagę psa od odchodów. Za każdym razem, gdy pies będzie próbował zjeść kupę, ale nie zrobi tego, bo skutecznie odwrócimy jego uwagę i przybiegnie do nas, trzeba go za to nagrodzić. W końcu pies zrozumie, że otrzyma nagrodę zawsze, gdy podejdzie do odchodów, ale ostatecznie nie tknie ich. Oczywiście, nagrody w postaci smakołyków powinny występować tylko na początku szkolenia. Później warto przejść do nagrody słownej czy poklepania po grzbiecie. Jeśli pies ma wyjątkowy „apetyt” na kupę i trudno jest go odciągnąć nawet przy pomocy smakołyków, początkowo trzeba po prostu chodzić z psem na smyczy i zakładać mu kaganiec.

Dodaj komentarz