Psia pchła – co warto wiedzieć?

barbara-de-bordeaux-733303_640Pchła psia oczywiście atakuje przede wszystkim psy. Jednak, żywi się również lisami i wilkami. Może ona również być pasożytem człowieka, kota, szczura czy tchórza. Zdecydowanie więc jest to jedynie umowna nazwa. Jest to pasożyt kosmopolityczny. Samiec pchły psiej ma 1,5 – 2,2 mm długości. Natomiast samica jest większa i mierzy 2,8 – 3 mm. Na głowie i przedtułowiu pchły występują regularnie rozmieszczone szczecinki w postaci tak zwanych grzebieni lub grzebyków. Dorosłe pchły posiadają jasno czerwono-brunatną barwę.
Jak rozwijają się pchły?
Żadnego właściciela psa nie trzeba przekonywać, iż pchły są prawdziwym przekleństwem. Dlatego też, trzeba je dokładnie poznać, aby można było z nimi odpowiednio walczyć. Przede wszystkim, pomoże nam w tym zapoznanie się z ich rozwojem. Pierwszym stadium rozwoju są jaja. Samica w ciągu całego swojego życia składa do 2000 jaj. Jednego dnia może złożyć do 50 jaj. Do wylęgu dochodzi po 2-5 dniach. Po wylęgu, następuje faza larwalna, w której larwy udają się do ciemnych miejsc i żywią się pchlim brudem czyli odchodami z częściowo strawionej krwi zwierzęcia. Dzięki temu następuje ich dalszy rozwój, linieją dwa razy oraz przędą kokony. Przeobrażają są w poczwarkę, która jest kolejną fazą rozwoju trwającą od 8 do 9 dni. Właśnie taki czas potrzebny jest do uzyskania fazy dorosłej, w której mogą wyczuwać ciepło i dwutlenek węgla – to z kolei pozwala im wyczuwać obecność zwierzęcia i wówczas mogą „rozgościć się” w odpowiedni sposób na zwierzęciu.
Jak odpchlić psa?
Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zauważyć, że nasz pies ma pchły. Dzięki temu będziemy w stanie szybko zareagować. Najlepiej udać się do sklepu zoologicznego, gdzie możemy nabyć różnego rodzaju produkty, dzięki którym takie odpchlenie będzie możliwe. Przede wszystkim mamy do wyboru różnego rodzaju spraye, obroże i pudry. Ważne jest, jeśli wybierzemy puder lub spray, aby podczas aplikacji preparatów pod włos zadbać o ochronę oczu zwierzęcia. Gdy taki proszek dostanie się do jego oczu, może to doprowadzić do ich uszkodzenia. Po aplikacji preparatu należy wyczesać sierść psa metalowym grzebieniem.
Samo odpchlenie nie wystarczy
Niestety, ale samo odpchlenie psa nie wystarczy, jeśli nie zniszczymy larw, które zdążyły się już zagnieździć na ciele psa oraz w jego otoczeniu. Przede wszystkim należy dokładnie wyprać i wytrzepać legowisko, poduszki, koce czy kołdry, jeśli pies wyleguje się na naszym łóżku czy kanapie. Właśnie w takich miejscach znajdziemy najwięcej larw, które będą przeobrażały się w pchły, te z kolei będą składać kolejne jaja i powstanie takie błędne koło, jeśli w porę go nie przerwiemy. Skuteczną bronią przeciwko pchłom jest między innymi środek Frontline, który przerywa cykl rozwoju pcheł na każdym ich etapie.

Dodaj komentarz