logo Szczenięta.pl - kochamy psy i szczenięta

Zobacz co napisali

Wielu posiadaczy czworonożnych przyjaciół zastanawia się czy warto zawracać sobie głowę tresurą naszych podopiecznych? Przecież, gdy pies jest wystarczająco pojętny sami jesteśmy w stanie nauczyć go podstawowych komend i zachowań, jakie są tolerowane w naszym domu. Możliwość zaserwowania swojemu podopiecznemu fachowego szkolenia dla wielu z nas wydaje się jednak być znacznie bardziej ciekawym rozwiązaniem. Należy pamiętać o pewnych zasadach i regułach, które są wyznacznikiem dobrego tresera i szkoły zajmującej się pomocą w układaniu naszych psów. Otóż osoba szkoląca pod żadnym pozorem nie powinna przejawiać jakichkolwiek przejawów agresji, czy wręcz znęcania się nad zwierzętami zarówno przejawów rozumianych w sposób psychiczny jak i fizyczny. Bardzo ważne jest, aby zajęcia miały przebieg jak najbardziej ciekawy i interesujący dla psów, ponieważ bardzo często w zajęciach uczestniczą szczeniaki, które tak, jak dzieci rozpiera energia i nie są w stanie skupić się na monotonnym powtarzaniu komend.
Więcej …

Nowe komentarze

źródło RSS dla komentarzy
Rasy psów
Małe zdjęcie psa rasy Owczarek szetlandzki (sheltie)

Owczarek szetlandzki (sheltie)

Pies rasy Owczarek szetlandzki (sheltie)
Nazwa Rasy: Owczarek szetlandzki (sheltie)
Grupa FCI: I
Numer FCI: 88
Kraj Pochodzenia: Wielka Brytania
Wielkość: psy 37 cm, suki 33-37 cm
Waga: 6-7 kg
Umaszczenie: śniade, trójbarwne, czarne, niebieskie marmurkowe z białymi znaczeniami lub bez nich albo z podpalaniem
Rys Historyczny: Bardzo czujny pies trzymany w domu i na podwórzu w małych zagrodach chłopskich na Wyspach Szetlandzkich. Spełniał tam rolę gorliwego pomocnika w pilnowaniu małych stad owiec, kuców i bydła. Został wyhodowany w wyniku krzyżowań z spanielem miniaturowym, szpicem, papillonem i małym collie. Rasa została oficjalnie uznana w roku 1919.
Sposób Użytkowania: Sheltie to głównie pies do towarzystwa, jednak nadal sprawdza się jako stróż i pies zaganiający i sportowy.
Charakterystyka i Cechy Rasy: Bardzo żywy, zwinny, mały pies pracujący. Wrażliwy i uczuciowy towarzysz, ogromnie przywiązany do swojego pana z którym stara się jak najlepiej współpracować. Wobec obcych czujny i nieufny, głośnym szczekaniem alarmuje o zagrożeniu. Nie jest agresywny i bardzo łatwo się socjalizuje, z powodzeniem można trzymać kilka psów razem.
Wymagania, Predyspozycje i Pielęgnacja: Czuje się dobrze zarówno w mieście, jak i na wsi, u starszych ludzi zapewniających mu systematyczne spacery, a także w rodzinach z dziećmi prowadzących aktywny tryb życia. Zawsze chętnie chce brać we wszystkim udział. Owczarek szetlandzki to odporny i długowieczny pies, łatwy do prowadzenia i wykazujący gotowość do posłuszeństwa. Niestety jego długa i gęsta sierść wymaga systematycznej pielęgnacji. Wypis z wzorca rasy według FCI.

   Odsłon: 1289 Bibliografia

Poniżej prezentujemy artykuł dnia o psach.

Napisz swój artykuł. Opisz interesująco swoje psy, spostrzeżenia o rasie, a gdy go opublikujemy znajdzie się on również w tym miejscu.

Pojęcie “kary” - ... zachowania psa.

Pojęcie "kary" w kategoriach teorii uczenia się w odniesieniu do przypadku problemowego zachowania psa.

"Kara to naturalna konsekwencja uniwersalnej wykładni związku między czynem i odpowiedzialnością za jego skutki. To przedmiot powszechnej zgody, wpisanej w większość istniejących systemów normatywnych. Dla wielu to także przejaw respektowania zasady sprawiedliwości. Jest wina, musi pojawić się kara. I to adekwatna do czynu. Wydaje się to oczywiste. Takie są powszechne intuicje"[1] A jednak poznanie intuicyjne często upraszcza nasz obraz rzeczywistości.
W niniejszej pracy, na teoretyczny obraz kary, nałożę konkretny przypadek problemowego zachowania psa. Uznałam, że pojęcie to powinno zostać omówione przy uwzględnieniu wszystkich skutków jakie za sobą niesie. Jednocześnie pragnę zwrócić szczególną uwagę czytelnika na istnienie bardzo cienkiej granicy pomiędzy karą, a zwykłym znęcaniem się.

"Kara definiowana jest nie jako konkretne działanie, lecz poprzez wpływ, jaki wywiera na zachowanie psa. Ma zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości niechcianego zachowania i obniżyć jego intensywność."[2] Niestety często ta cienka granica jest przekraczana. Wiele razy pomimo braku jakichkolwiek rezultatów naszych działań, dokręcamy śrubę, a wtedy daleko odbiegamy od wyżej przedstawionej definicji. Czy przypadkiem nie szukamy usprawiedliwienia dla sposobu w jaki pozwalamy sobie na rozładowanie naszego napięcia? Czy teoretyczny model opisu problemowego zachowania psa mieści się w ramach pojęcia kary? Zastanówmy się wspólnie.


więcej >>>

 
Facebook Twitter Kanał RSS o psach i szczeniętach
  • Podoba się, :) poleć znajomym na:

    Kanał RSS: Kanał RSS
Mapa z ogłoszeniami o psach