logo Szczenięta.pl - kochamy psy i szczenięta

Odwiedzający

Szczenięta.pl przegląda teraz 90 gości 

Zobacz co napisali

Wielu posiadaczy czworonożnych przyjaciół zastanawia się czy warto zawracać sobie głowę tresurą naszych podopiecznych? Przecież, gdy pies jest wystarczająco pojętny sami jesteśmy w stanie nauczyć go podstawowych komend i zachowań, jakie są tolerowane w naszym domu. Możliwość zaserwowania swojemu podopiecznemu fachowego szkolenia dla wielu z nas wydaje się jednak być znacznie bardziej ciekawym rozwiązaniem. Należy pamiętać o pewnych zasadach i regułach, które są wyznacznikiem dobrego tresera i szkoły zajmującej się pomocą w układaniu naszych psów. Otóż osoba szkoląca pod żadnym pozorem nie powinna przejawiać jakichkolwiek przejawów agresji, czy wręcz znęcania się nad zwierzętami zarówno przejawów rozumianych w sposób psychiczny jak i fizyczny. Bardzo ważne jest, aby zajęcia miały przebieg jak najbardziej ciekawy i interesujący dla psów, ponieważ bardzo często w zajęciach uczestniczą szczeniaki, które tak, jak dzieci rozpiera energia i nie są w stanie skupić się na monotonnym powtarzaniu komend.
Więcej …

Nowe komentarze

źródło RSS dla komentarzy
pumacom3
MALGOS
mastifo
SzP
Renia
Taliana
Bachmat
BATSK
mariomario
Pies i jego historia c.d., Część VI – różne typy psów (molosowate, szpice...)

 Molosowate (grupa FCI II.2) to ciężkie psy dogowate, używane już w czasach antycznych do polowań na grubego zwierza, a podczas wojny jako psy bojowe. Większość potomków tych dawnych psów bojowych jest w dalszym ciągu niezawodnymi obrońcami ludzi i ich mienia. W razie niebezpieczeństwa walczą zaciekle. U niektórych ras gotowość do walki jest eksponowana, u innych zaś tłumiona. W ostatnich czasach niektóre nie cieszą się dobrą opinią, gdyż ludzie lubiący wzbudzać w innych lęk wykorzystywali je, jako "żywą broń". W niektórych krajach żądano nawet wydawania licencji na szkolenie tych psów. Wymagają one stanowczego postępowania oraz wczesnego przyzwyczajania ich do ludzi i innych zwierząt. Ich hodowlę powinni prowadzić odpowiedzialni hodowcy, dbający o uzyskanie psów zrównoważonych i opanowanych. Wrodzone złe cechy i sztuczne podsycanie agresji mogą spowodować, że te duże, silne, mało wrażliwe na ból psy staną się niebezpieczne.

więcej >>>
Mike
Psy podobnie jak ludzie zmieniają zęby. Pierwsze zęby w liczbie 28 sztuk zaczynająMycie zębów u psa. wyrastać szczenięciu w wieku od 3-go do 6-go tygodnia życia. Szczenięta nie mają potrzeby miażdżenia zębami twardych kości i innego twardego pożywienia. Dlatego w ich uzębieniu nie występują zęby trzonowe. Zmiana zębów u psów na właściwe odbywa się około 4-go miesiąca życia, chociaż w różnych rasach bywają przesunięcia. Zęby trzonowe wyrastają jako ostatnie w wieku 6-7(8) miesięcy. Pełne uzębienie dorosłego psa wynosi 42 zęby, przy czym dla niektórych rasy dopuszczalny jest mniej pełny stan uzębienia.
Zęby dla psa są bardzo ważne. Pozwalają mu na chwytanie, rozrywanie, oddzielanie, spożywanie pożywienia, dają mu możliwość zaprezentowania swojej siły - gdy je szczerzy, są też potencjalnym narzędziem walki. Zdrowy pies musi mieć zdrowe zęby i tu nie ma wyjątków. Każdy właściciel chce dla swojego pupila jak najlepiej zobaczmy, więc jak możemy pomóc naszemu psu być zdrowym właściwie dbając o jego zęby.

Zęby psa podobnie jak nasze, aby służyć przez długie lata, wymagają dbałości. Pies gryząc odpowiednie pożywienie, czy przedmioty oczyszcza sobie sam mechanicznie zęby. W przypadku dużych ras mechanizm ten działa sprawniej. Zęby dużych ras są większe, lepiej wykształcone, psy takie chętniej gryzą twardsze pożywienie pobudzając dziąsła i pozbywając się samoczynnie różnych nalotów z zębów. U mniejszych ras, a w szczególności u ras miniaturowych jest z tym trochę gorzej.Gryzak dla psa ze sznurka. Ważne jest, aby od samego początku umożliwić psu gryzienie specjalnie dla niego przygotowanych twardych przedmiotów: specjalnych kości, gryzaków, twardych psich ciasteczek itd. (Uwaga!!! Nieodpowiednie kości oprócz problemów z trawieniem, mogą prowadzić do ukruszeń i innych ubytków w uzębieniu psa). Właściciel powinien wręcz zachęcać młodego psa do gryzienia przeznaczonych dla psa gadżetów, np. poprzez zabawę. Jest to istotny element wychowania psa. Pies, który nie lubi gryźć, lub co gorsza poprzez złe wychowanie np. podawanie wyłącznie miękkiego pokarmu, nieudostępnienie przedmiotów do gryzienia…, zatracił odruch gryzienia pozostawiony sam sobie niechybnie będzie miał duże problemy z uzębieniem i zdrowiem.

Tak, więc zadbajmy, aby nas pies poprzez gryzienie odpowiednich pokarmów i przedmiotów mógł w jak największym stopniu samodzielnie oczyszczać sobie zęby i pobudzać dziąsła.

Dla naszego psa, jak i dla jego zębów ważna jest dieta. Odpowiednie karmy dobrane co do wielkości i wieku psa, bogate w witaminy, makro i mikroelementy, o odpowiedniej strukturze, wielkości, twardości, pozwolą wymineralizować się właściwie zębom, pomogą oczyszczać je z osadu i utrzymać dziąsła w dobrej kondycji. Podając naturalne pożywienie, musimy zadbać o wzbogacanie go brakującymi ewentualnie składnikami. W diecie psa nie mogą w żadnym wypadku znajdować się słodycze. Pamiętajmy, że to, co dobre dla nas nie zawsze jest dobre dla naszego psa, nawet w minimalnych ilościach. Zwróćmy uwagę, na jakość podawanej wody. Jeżeli pies będzie dostawał wodę niskiej jakości, za bogatą w związki wapna i żelaza, wkrótce pojawi się u niego w zwiększonej ilości kamień nazębny, to bardzo niebezpieczne zjawisko. Najlepiej zadbajmy, aby na co dzień pies dostawał taką wodę, jaką i my pijemy. Co szkodzi naszym zębom szkodzi również zębom psa.

Pożywienie psa mus być przemyślane i skomponowane wyłącznie w oparciu o składniki z diety dla psów. Ludzkie pożywienie nie jest najczęściej zdrowe dla psa. Woda do picia musi być dobrej jakości.

Czy powyższe działania wystarczą, czy pies ma z natury lekko przykry oddech, a więc nie. Nasz pies podobnie, jak ludzie ma przykry oddech, gdy coś niewłaściwego dzieje się z jego zębami, według badań tak jest aż w 98% przypadków. Nalot na zębach powstający podczas jedzenia w 24-48 godzin utwardza się i przechodzi w kamień, który staje się siedliskiem bakterii. Bakterie wydzielanymi toksynami bombardują dziąsła powodując ich obniżanie się, a cały proces daje uboczny efekt w postaci nieprzyjemnego zapachu oraz takich reakcji u psa jak:
 • zmniejszony apetyt,
 • apatia,
 • wspomniany przykry zapach,
 • bolesność przy nagryzaniu,
 • zwiększone wydzielanie się śliny,
 • zaczerwienione i opuchnięte dziąsła,
 • pożółknięcie zębów związane z osadem i narastaniem kamienia nazębnego,
 • ubytki w uzębieniu,
 • inne, niecodzienne objawy ze strony narządu zgryzu…
Pamiętajmy również, że bakterie uszkadzające zęby mogą powodować również schorzenia innych organów, często serca, nerek, wątroby, a czasem nawet mózgu. Lepiej, więc zapobiegać ich rozwojowi.

Pies samodzielnie nie jest w stanie utrzymać swoich zębów w należytej czystości. W ramach dbałości o zęby powinno się dodatkowo szczotkować je psu raz na 24 godziny, minimalnie dwa razy w tygodniu.Specjalna szczoteczka do zebów dla psów. Aby szczotkowanie było dla nas i dla psa bezstresowe należy zwierzę przygotować do tego. Od szczenięcia zaznajamiać go ze szczoteczką do zębów dla psów, uczyć go kontaktu z nami, aby dawał sobie otwierać szczękę i spokojnie i cierpliwie pozwalał na umycie zębów. Do wymiany zębów, a więc do ok. 4-6 miesiąca życia szczenięcia takie postępowanie powinno dać rezultat. U  dorosłych psów w ramach przyuczania dobrze jest skorzystać na początku z nakładek i preparatów dla psów do „mycia zębów palcem”, zwierze powinno być mniej niechętneSzczoteczka dla psa na palec. w stosunku do tego typu zabiegów i dać się łatwiej przyuczyć. Pamiętajmy, że szczególnie na początku, wystarczy umyć kilka zębów jednorazowo.
Bardzo przydatne są szczoteczki mechaniczne, gdyż zmniejszają czas mycia i są skuteczniejsze. Szczoteczki mechaniczne wymagają jednak dłuższego oswajania psa i powinny być stosowane kolejno po nauczeniu zwierzęcia właściwej reakcji na zwykłe szczoteczki. Uwaga!!! Zęby psu myjemy wyłącznie pastami i płynami przygotowanymi specjalnie dla psów, często opartymi o odpowiednie rozpuszczające nalot enzymy. Pasty dla ludzi są szkodliwe i mogą być wręcz trujące dla psa!
Kliknij , aby zobaczyć >> film instruktażowy.
Zęby psa powinny być kontrolowane również przez weterynarza, co 6-12 miesięcy. W razie stwierdzenia jakichkolwiek problemów weterynarz doradzi nam, co robić i wykona ewentualnie potrzebne zabiegi. Również weterynarz pomoże nam w nauce mycia zębów naszego psa. Tłumacząc i instruując jak to czynić w indywidualnym przypadku.

Zęby psa, aby były długo zdrowe, muszą być pod naszą stałą kontrolą, jak i okresową kontrolą weterynarza. Może to wydłużyć życie psa nawet o 3 lata. Mycie zębów psa należy wykonywać przyuczając stopniowo do tego zwierze i stosując wyłącznie specjalne przygotowane dla psów pasty i akcesoria. Nalot powstały po posiłku zmienia się w kamień nazębny w 24-48 godzin, dlatego zęby powinny być czyszczone przynajmniej jednokrotnie w tym czasie, nie rzadziej jednak jak dwa razy w tygodniu.
 
Dodaj ten artykuł o psach do Grono.net Dodaj ten artykuł o psach do Blip Dodaj do Flaker Dodaj ten artykuł o psach do Pinger Wypowiedź o tym artykule o psach dla Wykop Wypowiedź o tym artykule o psach dla Gwar Wypowiedź o tym artykule o psach dla Delicious Wypowiedź o tym artykule o psach dla Digg Wypowiedź o tym artykule o psach dla Google Wypowiedź o tym artykule o psach dla Reddit Wypowiedź o tym artykule o psach dla YahooMyWeb Wypowiedź dla Naszej Klasy o tym artykule o psach Dodaj ten artykuł o psach do Kciuk.pl Dodaj ten artykuł o psach do Poleć.pl Dodaj ten artykuł o psach do Spis.pl Dodaj ten artykuł o psach do Yam.pl Opublikuj ten artykuł o psach w portalu MySpace
Artykuły o podobnej treści :

» Rozwój uzębienia u psów.

Szczenięta rodzą się bezzębne. Ich gładkie podniebienia i nagie dziąsła są przystosowane jedynie do pobierania płynnego pokarmu w postaci mleka matki. Uzębienie zaczyna pojawiać się wraz ze zdolnością pobierania nowych składników...

» Ważna decyzja: Czy możemy pozwolić sobie na psa?

Decyzja o zakupie psa wydaje się na pozór prosta. Mamy ochotę go mieć i już!Niestety takie uproszczone rozumowanie, bez głębszego zastanowienia się i ogarnięcia całokształtu może prowadzić do wielu rozczarowań i niepowodzeń, a tego...

Komentarze  

 
Komentarz o tematyce psy i szczenięta
#3 mgielka_86 06-06-2012 02:18
Witam!
Mam rocznego grzywacza chińskiego, właśnie teraz zaczęły mu wypadać zęby przedtrzonowe. Czy jest jeszcze możliwość żeby mu wyrosły stałe? Wiem, że ta rasa nie ma pełnego uzębienia, ale obawiam się, że może mu wypaść język na zewnątrz częsta przypadłość grzywaczy. Niestety weterynarze nie są w stanie mi pomóc, bo to mało znana rasa.
Cytować
 
 
Komentarz o tematyce psy i szczenięta
#2 Mike 25-06-2011 14:40
Cytuję ewelinka:
Witam mam bardzo duży problem, mój piesek ma 7 miesięcy i wyleciał mu kieł. Dziąsło mu się strasznie czerwone zrobiło i spuchło. Co mam zrobić bardzo proszę o pomoc!

Mleczne kły wypadają zazwyczaj parę miesięcy wcześniej. U małych ras mamy często do czynienia z zębami mlecznymi przetrwałymi, np. u Yorków szacuje się, że około 65% psów ma ten problem. Często są to właśnie kły. Piszę o tym gdyż, jeżeli ząb, który „wypadł” Twojemu psu był zębem mlecznym, to najprawdopodobniej wszystko jest ok. Ale ponieważ jak piszesz jest to 7 miesiąc życia szczenięcia i jest obrzęk, wiec upewnij się, czy nie masz do czynienia ze złamaniem zęba, np. przetrwałego zęba mlecznego! Jeżeli tak by było to obrzęk będzie się utrzymywał i należy koniecznie udać się do weterynarza, aby usunął ewentualne pozostałości zęba. Obserwuj, to miejsce i jeżeli obrzęk będzie sie utrzymywał ponad 48h lub będzie narastał, pojawi się temperatura, brak łaknienia, osowiałość itp. to, czym prędzej do veta. Jeżeli był to stały kieł to nie czekaj idź do weterynarza.
Cytować
 
 
Komentarz o tematyce psy i szczenięta
#1 ewelinka 24-06-2011 18:39
Witam mam bardzo duży problem, mój piesek ma 7 miesięcy i wyleciał mu kieł. Dziąsło mu się strasznie czerwone zrobiło i spuchło. Co mam zrobić bardzo proszę o pomoc!
Cytować
 


 
Facebook Twitter Kanał RSS o psach i szczeniętach
 • Podoba się, :) poleć znajomym na:

  Kanał RSS: Kanał RSS
Mapa z ogłoszeniami o psach