logo Szczenięta.pl - kochamy psy i szczenięta

Odwiedzający

Szczenięta.pl przegląda teraz 77 gości 

Zobacz co napisali

Wielu posiadaczy czworonożnych przyjaciół zastanawia się czy warto zawracać sobie głowę tresurą naszych podopiecznych? Przecież, gdy pies jest wystarczająco pojętny sami jesteśmy w stanie nauczyć go podstawowych komend i zachowań, jakie są tolerowane w naszym domu. Możliwość zaserwowania swojemu podopiecznemu fachowego szkolenia dla wielu z nas wydaje się jednak być znacznie bardziej ciekawym rozwiązaniem. Należy pamiętać o pewnych zasadach i regułach, które są wyznacznikiem dobrego tresera i szkoły zajmującej się pomocą w układaniu naszych psów. Otóż osoba szkoląca pod żadnym pozorem nie powinna przejawiać jakichkolwiek przejawów agresji, czy wręcz znęcania się nad zwierzętami zarówno przejawów rozumianych w sposób psychiczny jak i fizyczny. Bardzo ważne jest, aby zajęcia miały przebieg jak najbardziej ciekawy i interesujący dla psów, ponieważ bardzo często w zajęciach uczestniczą szczeniaki, które tak, jak dzieci rozpiera energia i nie są w stanie skupić się na monotonnym powtarzaniu komend.
Więcej …

Nowe komentarze

źródło RSS dla komentarzy

Rasy psów

Czy znasz te rasy?
 • Wyżeł włoski szorstkowłosy
  Przystępny w kontaktach, łatwy do prowadzenia i cierpliwy. Używany do polowań na drobną ...
 • Greyhound
  Ma spokojne i delikatne usposobienie. Jest to przymilny, przyjacielski, delikatny pies, całkiem ...
perla
pumacom3
msiberians
Z Zydlungów
MALGOS
mastifo
Labkolandia
SzP
Renia
Psi bohaterowie na ratunek Haiti.

12 stycznia Haiti nawiedziło najsilniejsze od ponad 200 lat trzęsienie ziemi - o sile 7-7,3 st. Jak dotąd w tym regionie nastąpiło kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych o sile 4,5 st. lub większej. Potrzeba zaledwie 35 sekund, żeby zginęło około 200 000 ludzi. Na wieść o trzęsieniu ziemi w oddalonej o 8500 km Polsce, zostaje powołany sztab kryzysowy i uruchomione procedury związane z niesieniem pomocy. Polscy ratownicy wraz z psami do przeszukiwania gruzowisk w ciągu 48 godzin są gotowi do wylotu i niesienia pomocy uwięzionym ludziom. 15 stycznia 2010 r. ok. godz.11.40, 54 ratowników Państwowej Straży Pożarnej (z ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej) z 10 psami  wyspecjalizowanymi w poszukiwaniu żywych osób pod gruzami, wyleciało z pomocą poszkodowanym na Haiti. Ciężka Grupa Poszukiwawczo Ratownicza (USAR Poland) to jedna z 11 ciężkich grup poszukiwawczo-ratowniczych, posiadających certyfikat Organizacji Narodów Zjednoczonych, działających na świecie.

więcej >>>
Mike
Szczenięta rodzą się bezzębne. Ich gładkie podniebienia i nagie dziąsła są przystosowane jedynie do pobierania płynnego pokarmu w postaci mleka matki.Zęby u szczeniaka. Uzębienie zaczyna pojawiać się wraz ze zdolnością pobierania nowych składników diety. Zazwyczaj pierwsze zęby pojawiają się w wieku około trzeciego tygodnia i są nimi siekacze.  Pomiędzy szóstym, a ósmym tygodniem życia mleczne zęby są już w pełni wykształcone.
Uzębienie pojawia się u różnych ras w nieco innym czasie, jak i liczba zębów w różnych rasach może się nieco różnić. Często również występuje różnorodność uzębienia wewnątrz tej samej rasy. Liczba i jakość zębów u dorosłego psa są ważnym kryterium oceny przez sędziów na wystawach. M.in. w ten sposób dbają oni o prawidłowy kierunek rozwoju rasy, wyłączając z hodowli osobniki o zbytnio odbiegającym od wzorca uzębieniu, a premiując te o pięknych zębach.

Zęby mleczne


Szczeniętom wyrasta 28 zębów, które są inaczej ulokowane jak następujące po nich zęby stałe. Kły są duże i przesunięte ku tyłowi, siekacze są często rozstrzelone – mają spore przerwy między sobą, w mleczakach nie wyrastają zęby trzonowe, zgryz kończy się zębami przedtrzonowymi.

Ząbkowanie


To ciężki czas dla szczeniąt i wymaga od właściciela więcej uwagi. Wymiana uzębienia u psów przypada na wiek miej więcej od trzeciego zazwyczaj do końca szóstego miesiąca, a czasem do siódmego. W tym okresie szczenię odczuwa duży dyskomfort, swędzenie i pieczenie. Instynktownie próbując złagodzić niedogodności gryzie różne dziwne obiekty, stara się je przeżuwać, rozrywać itp. Niepilnowane może narobić sporo szkód. Właściciel powinien dostarczyć swemu maluchowi gryzaki i inne bezpieczne przedmioty pozwalające mu łatwiej przejść przez ten nieprzyjemny etap wzrostu. Również należy zwrócić uwagę na zwiększone zapotrzebowanie szczenięcia na witaminy i związki mineralne, w okresie ząbkowania szczególnie na wapno.

Gubienie mlecznych zębów


Zęby mleczne wypadają w wieku od trzeciego miesiąca do siódmego miesiąca życia, robiąc miejsce dla stałych zębów. Korzenie zębów mlecznych ulegają „rozpuszczeniu” w miarę wzrostu zastępujących je zębów stałych, poprzez ucisk na naczynia krwionośne i resorpcję korzenia. Proces ten nie zawsze jednak przebiega właściwie. Jako pierwsze gubione są siekacze, następuje to w wieku około trzech miesięcy.  Kolejno wypadają zęby przedtrzonowe i kły. W wieku czterech miesięcy zaczynają się pojawiać stałe żeby przedtrzonowe i kły. W wieku sześciu, siedmiu miesięcy wyrastają zęby trzonowe. Ostatecznie na przełomie siódmego i ósmego miesiąca życia u psa pojawią się kompletne uzębienie. Jak już wspomniano są oczywiście odstępstwa i czasem niektóre zęby, szczególnie zdarza się to w zębach przedtrzonowych, wyrastają znacznie później.

Schematycznie, wymiana zębów u psów:
Wiek szczenięcia Zęby, które wypadają i rosną
3 miesiące wypadają mleczne siekacze
4 miesiące zaczynają pojawiać się stałe zęby przedtrzonowe i trzonowe
6-7 miesięcy wyrastają stałe zęby trzonowe
7-8 miesięcy w pełni wykształcone uzębienie stałe

Zęby stałe


Kompletne uzębienie powinno pojawić się do ósmego miesiąca życia. Dorosły pies ma 42 zęby stałe.  W górnej szczęce 20 zębów, a w dolnej 22. Uogólniając u dużych ras zęby pojawiają się szybciej, jak u ras małych. Jednakże każda rasa ma swoją specyfikę i tak przykładowo Nagie psy peruwiańskie, czy Nagie psy meksykańskie mają często mniej jak 42 zęby, natomiast Spaniele i Greyhoundy mają często więcej zębów.
W wyjątkowych sytuacjach pojedyncze zęby potrafią pojawić się z opóźnieniem nawet kilku miesięcy. Brak więc widocznych pojedynczych zębów w wieku siedmiu, czy ośmiu miesięcy nie oznacza ich rzeczywistego barku w uzębieniu oglądanego psa. Zazwyczaj dla celów hodowlanych, kompletność uzębienia, przy stwierdzonym wizualnym braku pojedynczych zębów w wieku około siódmego, ósmego miesiąca można potwierdzić wykonując zdjęcie RTG (pantomogram) i potwierdzając występowanie lub brak zawiązków.
 

Na co należy zwrócić uwagę


Podczas ząbkowania zgryz psa powinno poddać się kontroli weterynarza. Szczególnie wizytę zaleca się w wieku trzech, czterech miesięcy. Weterynarz sprawdzi czy nie występują problemy ze zgryzem wymagające korekty. Wczesna korekta uzębienia może spowodować samoczynne naprawienie się zgryzu. Sprawdzenie występowania ewentualnie przetrwałych zębów mlecznych, mogących również powodować wadę zgryzu, należy wykonać około szóstego miesiąca. Występujące w tym wieku mleczaki należy poddać zazwyczaj ekstrakcji (wszystkie zęby mleczne występujące powyżej szóstego miesiąca życia u psa uważa się za przetrwałe).
Do prawidłowego i zdrowego rozwoju uzębienia pies powinien mieć odpowiednie składniki pokarmowe w diecie (np. zbilansowana i dobrze dobrana karma dla szczeniąt). Kolejnym ważnym czynnikiem jest dostarczenie gryzaków i innych bezpiecznych elementów do gryzienia, pozwalających psu samoczynnie wspomagać ząbkowanie, jak i uczyć się ważnej czynności gryzienia – ma to duży wpływ na przyszłą higienę uzębienia.
 
Dodaj ten artykuł o psach do Grono.net Dodaj ten artykuł o psach do Blip Dodaj do Flaker Dodaj ten artykuł o psach do Pinger Wypowiedź o tym artykule o psach dla Wykop Wypowiedź o tym artykule o psach dla Gwar Wypowiedź o tym artykule o psach dla Delicious Wypowiedź o tym artykule o psach dla Digg Wypowiedź o tym artykule o psach dla Google Wypowiedź o tym artykule o psach dla Reddit Wypowiedź o tym artykule o psach dla YahooMyWeb Wypowiedź dla Naszej Klasy o tym artykule o psach Dodaj ten artykuł o psach do Kciuk.pl Dodaj ten artykuł o psach do Poleć.pl Dodaj ten artykuł o psach do Spis.pl Dodaj ten artykuł o psach do Yam.pl Opublikuj ten artykuł o psach w portalu MySpace
Artykuły o podobnej treści :

» Jak dbać o zęby psa?

Psy podobnie jak ludzie zmieniają zęby. Pierwsze zęby w liczbie 28 sztuk zaczynają wyrastać szczenięciu w wieku od 3-go do 6-go tygodnia życia. Szczenięta nie mają potrzeby miażdżenia zębami twardych kości i innego twardego pożywienia....

» Parwowiroza u psów, jak ją rozpoznać i jak zapobiegać?

Parwowiroza, to groźna choroba wirusowa. Przed rokiem 1978 parwowirus – wirus wywołujący tę chorobę, był nieznany. Naukowcy w tamtym czasie uważali, że choroba obecnie znana jako Parwowiroza, była u psów wynikiem zmutowanego wirusa...

» Ważna decyzja: Czy możemy pozwolić sobie na psa?

Decyzja o zakupie psa wydaje się na pozór prosta. Mamy ochotę go mieć i już!Niestety takie uproszczone rozumowanie, bez głębszego zastanowienia się i ogarnięcia całokształtu może prowadzić do wielu rozczarowań i niepowodzeń, a tego...

» Dysplazja biodrowa u psów.

Co to jest dysplazja biodrowa?Staw biodrowy odpowiada za połączenie tylnej łapy psa z resztą tułowia. Staw ten składa się z wklęsłej panewki miednicy i wypukłej głowy kości udowej – jest to tzw. staw panewkowy. Jego konstrukcja w...

Dodaj komentarz

 • Postępując zgodnie z 'Regulaminem

  Serwisu
  ' możesz komentować wątki;

 • Zarejestrowani Użytkownicy korzystają z

  poszerzonych możliwości;

 • Ten komentarz odnosi się wyłącznie do

  powyższego artykułu/wątku;

 • Komentarze powinny być możliwie zwięzłe

  - tematyka to psy i szczenięta;

 • Komentarze nie są miejscem do reklamy,

  takowe będą usuwane.

Dziękujemy za Twój komentarz!

Kod antyspamowy
Odśwież 
Facebook Twitter Kanał RSS o psach i szczeniętach
 • Podoba się, :) poleć znajomym na:

  Kanał RSS: Kanał RSS
Mapa z ogłoszeniami o psach