logo Szczenięta.pl - kochamy psy i szczenięta

Odwiedzający

Szczenięta.pl przegląda teraz 76 gości 

Zobacz co napisali

Wielu posiadaczy czworonożnych przyjaciół zastanawia się czy warto zawracać sobie głowę tresurą naszych podopiecznych? Przecież, gdy pies jest wystarczająco pojętny sami jesteśmy w stanie nauczyć go podstawowych komend i zachowań, jakie są tolerowane w naszym domu. Możliwość zaserwowania swojemu podopiecznemu fachowego szkolenia dla wielu z nas wydaje się jednak być znacznie bardziej ciekawym rozwiązaniem. Należy pamiętać o pewnych zasadach i regułach, które są wyznacznikiem dobrego tresera i szkoły zajmującej się pomocą w układaniu naszych psów. Otóż osoba szkoląca pod żadnym pozorem nie powinna przejawiać jakichkolwiek przejawów agresji, czy wręcz znęcania się nad zwierzętami zarówno przejawów rozumianych w sposób psychiczny jak i fizyczny. Bardzo ważne jest, aby zajęcia miały przebieg jak najbardziej ciekawy i interesujący dla psów, ponieważ bardzo często w zajęciach uczestniczą szczeniaki, które tak, jak dzieci rozpiera energia i nie są w stanie skupić się na monotonnym powtarzaniu komend.
Więcej …

Nowe komentarze

źródło RSS dla komentarzy
pumacom3
MALGOS
mastifo
SzP
Renia
Taliana
Bachmat
BATSK
mariomario
Krótka historia psiomaniaków, którzy stali się hodowcami tosiomaniakami

Ninja Twierdza Samuraja to pierwsza tosa w naszym domu, wcześniej mieliśmy boksera i sznaucera olbrzyma. Zamieszkał z nami w połowie lipca 2005 i od razu stał się naszym pupilem, ulubieńcem wszystkich znajomych, młodszych i starszych. Mieszkamy w kamienicy na 4 piętrze i to było dla Ninji pierwszym wyzwaniem — jak pokonać schody? W końcu się udało, i co więcej okazało się to świetną gimnastyką rozwijającą mięśnie. Jeździł z nami wszędzie, na wycieczki, do przyjaciół, na przyjęcia. W parku bawił się z wieloma młodymi psiakami. Świetnie rozumiał się też z młodą cane corso — Doną. Jako mały szczeniak z respektem podchodził do wszelkich nowych napotkanych kształtów, zwłaszcza nocą, ale nigdy się nie bał, zawsze pokonywał bez problemu i z rozwagą wszystkie strachy, zwłaszcza wtedy, gdy byliśmy blisko. I w końcu miasto stało się jego miastem, nasi i Majki przyjaciele jego przyjaciółmi, a na tzw. podwórku najmilsze stały się Aksa i Figa (owczarki niemieckie).


więcej >>>
Mike
Układ trawienny psa odpowiedzialny jest za pobieranie pokarmów i wody, trawienie ich, przyswajanie składników pokarmowych, oraz pozostałych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.Pies załatwia się. Wszystkie niestrawione resztki pokarmowe ulegają wydaleniu.  W skład układu pokarmowego wchodzą:
 • Przewód pokarmowy:
  • pysk
  • gardło
  • przełyk
  • żołądek
  • jelito cienkie
  • jelito grube
 • Dwa wielkie gruczoły:
  • wątroba
  • trzustka

Dla psa w pożywieniu bardzo dużą rolę odgrywa zapach. Smak ma drugoplanowe znaczenie. Narząd węchu psów jest bardzo rozbudowany, przeciętnie psy mają 80–220 milionów komórek węchowych, człowiek ma ich od 2 – 10 milionów. Kubki smakowe psa są znacznie mniej liczne i występują w liczbie około 1700, natomiast człowieka jest to około 9000.

Jakość uzębienia i budowa szczęki powodują, że pies jedząc miażdży pożywienie i praktycznie nie jest w stanie go przeżuwać. Pokarm jest więc przełykany w niezbyt dobrze rozdrobnionych kęsach. Pies przełyka kawałki pożywienia i robi to w dość dużym tempie. Enzymy trawienne są wydzielane dopiero w żołądku, nie jak u nas wstępnie już w jamie ustnej. Kwas żołądkowy u psów jest stosunkowo mocny, stanowi to świetną ochronę antybakteryjną np. chroniąca psa w znacznym stopniu przed chorobami pochodzenia bakteryjnego od nieświeżych, zanieczyszczonych pokarmów. M.in. dlatego właśnie pies może zjeść coś „na ulicy” i nie ma problemów z żołądkiem. Krótki układ pokarmowy psów jest przystosowany do trawienia głównie pokarmów o dużej zawartości białka, jak mięso. Słabo radzi sobie z pokarmem roślinnym. U psów stosunek długości jelita do długości ciała ma się jak 5: 1, u roślinożerców jest to koło 20:1, a u człowieka 12:1. Średni czas trawienia przez psa jest różny u różnych osobników, ale wacha się dla naturalnych posiłków w granicach około 4-6 godzin, dla suchej karmy jest to 10-12 godzin, u człowieka przeciętnie jest to 12–24 godzin. Krótki czas trawienia sprawia również, że niebezpieczna flora bakteryjna nie ma czasu na rozwój. Pies będąc umiarkowanym mięsożercą, ma dość „krótki” układ trawienny dobrze przystosowany do  trawienia mięsa (białka), które jest bardzo ważnym składnikiem jego diety.

Niepokojące objawy

Prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy, jest warunkiem zdrowia psa. Niedomagania są szybko widoczne po niewłaściwym formowaniu kału.  Jednym z takich niepokojących objawów jest pojawienie się w nim krwi.
Kał z krwią najczęściej zwiera również domieszkę śluzu pochodzącą z uszkodzonego fragmentu przewodu pokarmowego.  W różnych przypadkach, krew pojawia się albo każdorazowo lub w pewnych odstępach czasu.  Jej jasne krwiste zabarwienie świadczy, że pochodzi z końcowego odcinka jelita, natomiast ciemny brunatny kolor często ze śluzem świadczy o pochodzeniu z głębiej położonych fragmentów układu pokarmowego.

Rozpoznanie, niektóre z przyczyn

 • Bardzo duża ilość krwi określana, jako krwotok- jest on bardzo niebezpieczny i wymaga natychmiastowego zabiegu weterynaryjnego. Niektóre z przyczyn, to pęknięcie chorego, owrzodzonego odcinka jelita, mechaniczne, poważne uszkodzenie jelita po zjedzeniu ostrego przedmiotu. Szczególnie podatne na zjadanie dziwnych przedmiotów są szczenięta.
 • Nawracająca obecność krwi w stolcu, brunatnej lub skrzepów, lub krwi przypominającej trochę fusy po kawie może być objawem choroby wrzodowej. Konieczna diagnostyka weterynaryjna i badania endoskopowe.
 • Obecność śladowych ilości krwi wraz z niewielką domieszką śluzu w przewlekle luźnym kale. Przyczyną może być mechaniczne podrażnienie, nadmierna perystaltyka i mikro uszkodzenia jelita spowodowane zbyt częstym wydalaniem nieprawidłowo uformowanego kału. Częstokroć do takich przypadków dochodzi u szczeniąt w związku ze stresem po zmianie otoczenia. U psów dorosłych, jak i u szczeniąt przeważnie przy zarobaczeniu, połknięciu jakiegoś przedmiotu, zatruciu pokarmowym lub niewychwyconej nietolerancji pokarmowej na jakiś składnik diety. Należy pozostając w kontakcie z weterynarzem przede wszystkim doprowadzić przewód pokarmowy do ustabilizowania jego pracy. Objawy powinny ustąpić w kilka dni po powrocie do prawidłowego formowania kału. Gdy objawy nie ustępują lub nadal pojawia się krew w normalnie uformowanym kale należy ponownie zgłosić się z psem do weterynarza. W żadnym przypadku nie wolno doprowadzić do odwodnienia psa, przy każdym rozwolnieniu należy zadbać o uzupełnienie elektrolitów, jest to szczególnie ważne u szczeniąt.
 • Obecność śladowych ilości krwi wraz z niewielką domieszką śluzu w normalnie uformowanym lub częściej rozluźnionym kale może być spowodowane zarażeniem pierwotniakami, bakteriami lub być wywołane czynnikami pochodzenia wirusowego. Do diagnostyki należy przebadać kał w kierunku gardiozy, kokcydii, włosogłówki, pasożytów jelita i innych zalecanych przez weterynarza. Weterynarz również wykluczy podłoże wirusowe, np. parwowirozę.
 • Obecność krwi w kale może być też spowodowana niedomaganiami ze strony trzustki, przy przewlekłych objawach występowania krwi w kale należy przeprowadzić diagnostykę jej funkcjonowania. Badania na poziom enzymów: trypsyny, lipazy, amylazy będą tu wskazane.

Leczenie i zapobieganie

Jeżeli objawy są nawracające i nie ulegają samowyleczeniu w krótkim okresie czasu, należy podjąć odpowiednie leczenie. Weterynarz po zdiagnozowaniu przyczyny doradzi nam jak leczyć psa. Pamiętajmy jednak, że części przyczyn możemy uniknąć:
 • regularnie odrobaczając psa/badając kał na obecność wszelkich pasożytów;
 • dbając, aby pies nie zjadał przedmiotów, szczególnie jeżeli stwierdzimy, ze nasz pupil ma do tego tendencję;
 • dbając o zbilansowaną dietę i odpowiednie podawanie co do czasu i ilości pożywienia – układ trawienny psa musi mieć czas na strawienie, wydalenie i regenerację nie pozostawiajmy całodobowego dostępu do miski pełnej jedzenia;
 • pies musi mieć stały dostęp do wody, jej notoryczny niedosyt może również powodować obstrukcje i następstwa w chorobach układu pokarmowego;
 • redukując stres, np. stopniowe przyzwyczajanie psa do samodzielnego pozostawania w domu;
 • regularnie wyprowadzając psa – brak regularnych spacerów może powodować stany zapalne układów pokarmowego, jak i moczowego.

Właściwą reakcją na wystąpienie krwi w stolcu psa jest wizyta u weterynarza. Wymienione, powyżej to tylko niektóre z potencjalnie mogących wystąpić przyczyn takiego stanu rzeczy i muszą być one prawidłowo zdiagnozowane. Jest ich bardzo wiele, począwszy od samo wyleczalnych przyczyn, poprzez różnego pochodzenia zapalenia jelita, po choroby kancerogenne. Zbagatelizowanie tych wyraźnych symptomów, lub ich nietrafna ocena i idący za tym brak prawidłowego leczenie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.
 
Dodaj ten artykuł o psach do Grono.net Dodaj ten artykuł o psach do Blip Dodaj do Flaker Dodaj ten artykuł o psach do Pinger Wypowiedź o tym artykule o psach dla Wykop Wypowiedź o tym artykule o psach dla Gwar Wypowiedź o tym artykule o psach dla Delicious Wypowiedź o tym artykule o psach dla Digg Wypowiedź o tym artykule o psach dla Google Wypowiedź o tym artykule o psach dla Reddit Wypowiedź o tym artykule o psach dla YahooMyWeb Wypowiedź dla Naszej Klasy o tym artykule o psach Dodaj ten artykuł o psach do Kciuk.pl Dodaj ten artykuł o psach do Poleć.pl Dodaj ten artykuł o psach do Spis.pl Dodaj ten artykuł o psach do Yam.pl Opublikuj ten artykuł o psach w portalu MySpace

Komentarze  

 
Komentarz o tematyce psy i szczenięta
#2 Mike 16-02-2011 23:43
Cytuję tomdy:
Człowiek ma przewód pokarmowy długości 8 metrów - 12:1 daje jakieś 67 cm wzrostu (67 cm nie 1,67cm).

Mylisz pojęcia. Nie ma tu mowy o wzroście! Wzrost, w tym sensie, to pojęcie umowne np. u ssaków wysokość przyjęło się mierzyć w kłębie, co ma się nijak do wzrostu człowieka (wyjątek też stanowią żyrafy).
W artykule podawana jest "długość ciała", uściślając chodzi o odległość pomiędzy początkiem i końcem jelita mierzoną przez środek ciała. Uproszczając jeszcze bardziej można przyjąć w przybliżeniu w linii prostej np. u psa pomiędzy żołądkiem, a odbytem - takie uproszczenie nie dla wszystkich gatunków będzie słuszne.
Podając długość przewodu pokarmowego zwróć uwagę, że różni się ona również u różnych osobników w obrębie tego samego gatunku i to znacznie. Np. przewód pokarmowy Yorkshireterriera i Doga niemieckiego zapewne są innej długości, dlatego przy uogólnieniach dających pogląd na budowę (długość) przewodu pokarmowego zwykło posługiwać się proporcją.
Cytować
 
 
Komentarz o tematyce psy i szczenięta
#1 tomdy 16-02-2011 11:16
Cytat:
...stosunek długości jelita do długości ciała ma się jak 5: 1, u roślinożerców jest to koło 20:1, a u człowieka 12:1...

Ok duży pies ma przewód pokarmowy długości 6 metrów - 5:1 daje jakieś 1,20 cm długości ciała.

Człowiek ma przewód pokarmowy długości 8 metrów - 12:1 daje jakieś 67 cm wzrostu (67 cm nie 1,67cm).
Cytować
 


 
Facebook Twitter Kanał RSS o psach i szczeniętach
 • Podoba się, :) poleć znajomym na:

  Kanał RSS: Kanał RSS
Mapa z ogłoszeniami o psach