Sznaucer miniaturowy

Miniature_Schnauzer_puppy_blackandsilverSznaucer miniaturowy jest „potomkiem” małych psów, które posiadały szorstkie owłosienie, wykorzystywany w XIX wieku do pilnowania gospodarstw wiejskich w Szwecji i Niemczech. Początkowo sznaucer miniaturowy nosił miano szorstkowłosego pinczera karłowatego. Ciekawostką jest, iż w XIX wieku sznaucer miniaturowy oraz affenpinczer traktowane były jako taka sama rasa.

Wygląd

Sznaucer miniaturowy należy do Grupy 2 FCI, osiąga wysokość około 30-35 centymetrów i wagę do około 7 kilogramów. Jest to rasa psów małych, mocnych, szorstkowłosych, krępych. Sznaucer miniaturowy jest mniejszą wersją sznaucera, przy czym nie powinien posiadać oznak karłowatości jak przykładowo spiczasta kufa czy wyłupiaste oczy. Doskonały sznaucer powinien posiadać kwadratową sylwetkę, być zwarty i grubokościsty.

Kulista czaszka jest wadą w przypadku sznaucerów miniaturowych, powinny one mieć długą, mocną głowę, która stanowić będzie połowę długości grzbietu. Czoło sznaucerów powinno być płaskie, a guz potyliczny niewidoczny. Długa kufa. Oczy psów tej rasy muszą być frontalnie osadzone, owalne, ciemne i nieduże – każde odstępstwo jest traktowane jako wada. Uszy z kolei powinny być wysoko osadzone i złamane w połowie, aby przybierały kształt V. Obecnie kopiowanie (podcinanie w celu nadania odpowiedniego kształtu i długości) jest zabronione, dawniej praktykowane.

Włos pokrywowy jest twardy (powinien być gęsty  i niekręcony, nienastroszony), a podszerstek miękki. Charakterystyczną cechą wyglądu terierów miniaturowych są „broda” oraz „krzaczaste brwi”, które trochę przykrywają oczy. Dopuszczalne umaszczenie jest białe, czarne, czarno-srebrne oraz tzw. „pieprz i sól”.

 Temperament

Temperament sznaucerów miniaturowych jest podobny do temperamentu innych małych psów. Jest to pies odważny, inteligentny, wytrwały i czujny, cechuje go pewność siebie. Doskonale nadaje się zarówno do roli przyjaciela rodziny jak i na psa stróżującego. Warto wiedzieć, że jest to pies, który bardzo mocno potrafi przywiązać się do swego właściciela i będzie mu wierny.

Tresura

Właściciel sznaucera miniaturowego powinien wykazać się w czasie tresury dużą dawką spokoju i opanowania, nie powinien dać sobą manipulować, gdyż sznaucer może podejmować próby zmierzające do jego dominacji. Generalnie jest to rasa bardzo inteligentna, zatem ma predyspozycje do szybkiej nauki. Od początku należy uczyć go podstawowych komend.

Ćwiczenia

Nie jest to pies wymagający, wystarczą standardowe ćwiczenia – bieganie, aportowanie itp. Choć nie potrzebuje wyjątkowo dużo ruchu, należy zadbać o jego aktywność. Wówczas będzie się lepiej czuł, spożytkuje swoją energię, nie będzie się stresował.

Ulubione warunki życia

Sznaucery miniaturowe doskonale nadają się do mieszkań w blokach. Jeśli tylko podstawowe potrzeby ruchowe zostaną zaspokojone w czasie kilku niedługich spacerów dziennie, pies będzie szczęśliwy i nie będzie „rozrabiał” w domu. Pies jest łatwy w utrzymaniu, gdyż wykazuje odporność na liczne choroby oraz warunki pogodowe. Trzeba tylko pamiętać o regularnym szczotkowaniu oraz trymowaniu, tj. usuwaniu martwej sierści.

Dodaj komentarz