Trening klikerowy – co to takiego?

Dog_clicker_trainingPsy można szkolić na bardzo wiele różnych sposobów, a jednym z nich jest tak zwany kliker. Warto bliżej przyjrzeć się tej metodzie, bowiem jak się okazuje, jest wyjątkowo skuteczna. Czym zatem jest ów kliker i jak wygląda szkolenie z jego pomocą?

Kliker, czyli…

Kliker to mała, specjalnie wyprofilowana blaszka. Kiedy właściciel psa naciska ją, wydaje ona charakterystyczny dźwięk – kliknięcie. Kliker jest bardzo łatwo dostępny, można go z powodzeniem nabyć w większości sklepów zoologicznych. Do tego typu szkolenia nie trzeba mieć jednak profesjonalnego klikera, bowiem samodzielnie można wymyślić coś, co będzie dawało pewien charakterystyczny dźwięk, z którym pies na co dzień nie jest zaznajomiony. I tak, można klikać przykładowo długopisem, można użyć również gwizdka. Ponadto można zastosować jakieś słowo lub dźwięk osobiście wypowiadane, ale musi to być także coś, z czym pies na co dzień nie ma kontaktu. Warto spróbować tej metody w czasie treningów, bowiem wielu specjalistów uważa, że pozwala ona na bardzo precyzyjną reakcję, a tym samym podnosi efektywność treningów.

Jak wygląda trening z klikerem?

Najpierw należy przyzwyczaić psa do „urządzenia”, pies musi zrozumieć, jaka zależność istnieje między dźwiękiem wydawanym przez kliker, a nagrodą. Najłatwiej jest zacząć szkolenie od komendy siad. Kiedy pies usiądzie, nie tylko dajemy smakołyk, ale jednocześnie klikamy – pies po czasie zaczyna kojarzyć kliker z nagrodą. W ten sposób można nawet nauczyć psa na reagowanie na bardzo subtelne sygnały, a nie koniecznie głośno wydawane komendy głosowe. Warto pamiętać o tym, że pozytywne zachowanie nagradzamy, zaś złego nie karzemy, ale ignorujemy.
Ciekawostką jest, że psy po treningu klikerowym są w stanie nawet zrozumieć, na ile dobrze wykonały dane zadanie. Aby tak jednak było, należy stopniować nagrodę. O co chodzi? Jeżeli przykładowo na komendę siad pies usiądzie, ale nieco ociąga się i zrobi to niedbale, dostanie tylko odrobinę smakołyka. Kiedy z kolei zareaguje jak najbardziej poprawnie, bo usiądzie szybko i „zgrabnie”, otrzyma większą nagrodę.

Zalety treningu klikerowego

Trening klikerowy jest treningiem wykorzystującym metodę tak zwanego pozytywnego wzmacniania. Każdy właściciel psa chcący wypróbować tę metodę, musi jednak wziąć pod uwagę to, że nie ma w niej miejsca na jakiekolwiek karcenie i upominanie psa. Nie ma nic lepszego ponad pozytywną motywację psa. Dzięki metodzie tej więź pomiędzy psem i właścicielem staje się znacznie silniejsza, trening przyjemny, a efekty zaskakująco szybkie. Metoda klikerowa wykorzystywana jest do szkolenia psów przewodników, psów towarzyszących etc.

Dodaj komentarz