West highland white terrier

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWest highland white terrier jest rasą wywodzącą się od teriera szkockiego i caim terriera (psa o sierści koloru rudo-brązowego). Pierwsze wzmianki na temat białych terrierów pochodzą z XVII wieku, a ich selekcja rozpoczęła się w XIX wieku. Wedle jednych źródeł pomysłodawcą rasy był pułkownik Edward Donald Malcolm z Poltalloch, wedle innych George Campbell.

Wygląd 

Dorosłe psy rasy west highland white terrier mierzą od 26 do 30 centymetrów wysokości i ważą średnio od 7 do 10 kilogramów. Należą one do Grupy 3 FCI. Jest to rasa małych psów, które pomimo swoich rozmiarów są wytrzymałe. Są mocno zbudowane, mają głęboką klatkę piersiową, prosty grzbiet, przednie i tylne kończyny dobrze umięśnione. Sprawiają wrażenie psów bardzo eleganckich.

Sierść west highland white terrierów jest dwuwarstwowa – włos okrywowy liczy około 5 centymetrów długości, jest dość twardy i nie nosi śladów lokowatości, z kolei podszerstek jest krótki, gęsty oraz miękki. Nie są pożądane psy o luźnej sierści. Kolor sierści powinien być czysto biały. Brzuch oraz małżowiny uszne mają kolor lekko szary.

Temperament

Westie, bo właśnie  tak bardzo często nazywane są west highland white terriery, to pies inteligentny, który naprawdę kocha towarzystwo ludzi. Problem mogą jednak stanowić relacje westiego z innymi zwierzętami, w szczególności psami, w stosunku do których mogą nie być już tak przyjaźnie nastawione. W związku z tym west highland white terrier powinien być przyzwyczajany do innych psów już od szczeniaka, jeżeli te znajdują się w jego najbliższym otoczeniu.

Jest to także pies wymagający sporo uwagi, będzie bronić swoich względów u właściciela, nie może on czuć się odtrącony, przykładowo na rzecz innych zwierząt, które są w domu. Ciekawostką jest, iż właśnie te teriery cechują się największym przywiązaniem do właścicieli. West highland white terriery są uparte i dumne, inteligentne, niezależne, ciekawskie oraz bardzo  wesołe.

Tresura

Z racji tego, że westie są inteligentne, potrafią przyswajać nową wiedzę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jak już było wyżej wspomniane, są to pieski uparte, dumne, bardzo niezależne i asertywne. Wobec tego nie można „zaszczuć” psa, nie można wymagać od niego zbyt wiele naraz, bo wówczas może „zbuntować się”, może nawet stać się agresywny i próbować przejąć kontrolę nad właścicielem. Na początku tresury pies musi nauczyć się kilku podstawowych poleceń takich jak siad, do nogi, zostań, leżeć itp. Każdy trening należy kończyć wydając polecenie, które pies ma już opanowane, nawet jeżeli w ten dzień uczył się czegoś nowego.

Ćwiczenia

West highland white terriery są psami aktywnymi, pełnymi energii. Należy mieć świadomość tego, że jeśli nie spożytkują jej w pozytywny sposób, biegając przykładowo po parku, mogą później „wyżywać się” na meblach w domu i innych sprzętach, mogą szczekać, co w pewnym momencie stanie się uciążliwe, są skłonne niszczyć poprzez gryzienie etc. Czy to przydomowy ogród czy też park, ważne aby pies miał możliwość pobiegać, można uczyć go aportować, można bawić się z nim w jakikolwiek sposób, byle aktywnie. Westie powinny mieć własne psie zabawki.

Ulubione warunki życia

Są to małe psy, zatem nie potrzebują zbyt wielkiej przestrzeni w domu. Potrzebują jednak ruchu, więc zaleca się kilka spacerów dziennie – chyba że pies ma możliwość pobiegać po ogrodzie, kiedy tylko chce. Trzeba też jednocześnie pilnować, aby piesek miał zapewnioną dużą ilość snu, aby mógł zregenerować swoje siły. Westie lubią, gdy poświęca się im czas – jeśli poczują się odtrącone, mogą nawet popaść w depresję.

Dodaj komentarz