Wiedza na temat pcheł niezbędna do ochrony psa

dog-142667_640Pchły niestety występują przez cały rok, nie ma większego znaczenia jaki jest klimat, temperatura czy wilgotność powietrza. Pchły ciągle się rozmnażają zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz domu, na naszym ukochanym psie… Ważne jest więc, aby ciągle wykazywać się czujnością, a kiedy już się pojawią, stosować odpowiednie środki do ich zwalczania. Najczęściej pchły w naszym własnym domu znajdziemy w zaciemnionych miejscach, ponieważ właśnie tam mają najlepsze warunki do rozwoju. Możemy je zatem znaleźć pod dywanem, za obrazami, za kanapą, w kwiatkach…
Rozwój pcheł
Aby wiedzieć z kim mamy do czynienia, warto poznać poszczególne fazy rozwoju pcheł. Wówczas będzie można odpowiednio przygotować się na walkę z tym podstępnym pasożytem, a mając w domu psa, zawsze należy liczyć się z ewentualnością wystąpienia pcheł.
Pierwszą fazą rozwoju pchły jest oczywiście stadium jaja. Samica pchły jest w stanie w ciągu całego swojego życia złożyć nawet do 2000 jaj, zaś na dzień składa ich zazwyczaj około 50. Jajo potrzebuje na wylęg od około 2 do 5 dni. Następna faza to stadium larwalne, w którym wylęgające się z jaj larwy udają się właśnie do wspomnianych ciemnych miejsc. Przez kolejne kilka dni będą się żywiły brudem pchlim. W tym czasie pchły rozwijają się spokojnie i przędą kokon. Jeśli nie zostaną wyeliminowane, przejdą do formy poczwarki. Przed kolejną fazą jaką jest już faza dojrzała, pchły spędzają w kokonie od 8 do 9 dni. Pozwala im to dorosnąć i uzyskać kompetencje do rozpoznawania temperatury panującej w otoczeniu. W fazie dorosłej pchły są już zdolne do wykrywania ciepła, drgań i dwutlenku węgla. Mogą wówczas bez trudu rozpoznawać czy w ich otoczeniu znajduje się zwierze – jeśli tak, atakują.
Czarne punkciki – pierwsza oznaka pojawienia się pcheł
Maleńkie czarne punkciki to nic innego jak odchody pcheł. Jeśli zauważymy je na zwierzęciu lub jego legowisku, natychmiast należy zareagować. Aby przekonać się czy faktycznie mamy do czynienia z pchłami, należy wykorzystać jedną z dwóch metod. Przede wszystkim trzeba skorzystać ze specjalnego grzebienia do wyczesywania pcheł. Można go nabyć w czasie wizyty u weterynarza lub w sklepie zoologicznym. Metalowy grzebień sięga głęboko pod sierść zwierzęcia, aż do samej skóry.
Jeśli po wyjęciu grzebienia spod sierści psa zauważymy na nim czarne plamy, oznacza to, że mamy do czynienia z pchłami. Gdy na grzebieniu pojawią się pchły, natychmiast należy je utopić w wodzie, aby nie rozprzestrzeniły się po całym domu, choć i tak już wtedy istnieje duże ryzyko, że tak się stało. Kolejnym sposobem jest wykorzystanie białego ręcznika papierowego. Wystarczy położyć taki ręcznik pod zwierzęciem i pocierać jego skórę dłonią. Jeśli na ręczniku pojawiają się czarne plamy, na naszym zwierzęciu (i prawdopodobnie w całym domu!) znajdują się pchły.
Choroby przenoszone przez pchły
Alergiczne pchle zapalenie skóry – to pierwsza z dolegliwości, która może spotkać nasze zwierze, jeśli zostanie ugryzione przez pchłę. Warto podkreślić, że pchla ślina jest substancją bardzo alergiczną. Pojawia się wtedy u psa silny świąd, zaczyna się on intensywnie drapać (najczęściej w okolicach ogona lub pachwiny). Może pojawić się również anemia, która zazwyczaj dotyka psy młode, choć u starych również może wystąpić. Jest ona wynikiem długiego wysysania krwi przez pchły. Objawami anemii są bladość dziąseł i ogólne osłabienie.
Kolejną przypadłością może być riketsjoza, która co prawda dotyczy przede wszystkim kotów, ale mogą one przenosić bakterie na ludzi. Człowiek może mieć silne bóle głowy, gorączkę oraz wysypkę. Kolejna nieprzyjemna choroba to tasiemczyca, która objawia się silnym swędzeniem odbytu. U wielu zwierząt jednak choroba ta przebiega bezobjawowo.
Sposób na zapobieganie pchłom
Warto wypróbować między innymi preparat Frontline, ponieważ zwalcza on pchły na każdym etapie ich rozwoju. Jest to jeden z najskuteczniejszych preparatów dostępnych na rynku. Preparat jest bardzo łatwy w użyciu i skuteczny. Pomocne w walce z pchłami jest również/przede wszystkim odpowiednie dbanie o czystość domu. Należy odkurzać legowisko zwierzęcia przy pomocy odkurzacza i jeśli jest taka możliwość, często prać.

Dodaj komentarz