Wyposażenie dla psa – co warto mieć?

dog-709328_640Absolutnie podstawowymi akcesoriami, w które powinien zaopatrzyć się każdy właściciel psa, są obroża, smycz oraz kaganiec. I nie ma tutaj znaczenia to, że nasz pies jest mały czy też w naszej ocenie wyjątkowo łagodny. Wychodząc na dłuższy spacer, udając się w tłum ludzi, wszystko to jest konieczne, bo zwierzęciu nigdy nie można zaufać tak do końca i nie można narażać otaczających nas ludzi.

Jak wybrać akcesoria dla psa?

Przede wszystkim nie warto oszczędzać, szukać najtańszych rozwiązań, kupować produktów używanych czy też z niepewnych źródeł. Zarówno obroża, smycz jak i kaganiec powinny być w stu procentach sprawne, wykonane z najlepszej jakości materiałów, aby były solidne. Wszystkie akcesoria muszą być idealnie dopasowane do psa. Trzeba zatem wziąć pod uwagę wagę oraz wielkość psa, a także jego charakter. Są bowiem psy, które będą grzecznie chodzić przy nodze i słuchać każdej jednej komendy, ale są i takie czworonogi, które za wszelką cenę będą próbowały uwolnić się ze smyczy, zdjąć kaganiec, będą ciągnąć, wić się, gryźć elementy, które uda się im złapać.

Kilka słów o smyczy

Wybór odpowiedniej smyczy jest bardzo ważny. Obecnie można wybierać wśród rozmaitych modeli, nie można jednak kierować się wyglądem, estetyką wykonania, ale solidnością, jakością wykonania. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się smycze wykonane z jednolitego materiału, od tych, które zszywane są z kilku elementów. W przypadku takiej „łatanej” smyczy, nigdy nie wiadomo, który jeden element nagle osłabi się, bo przykładowo zerwie się jakaś nić, a my tego nie dostrzeżemy.

Właściciele psów często stawiają na smycze wykonane ze skóry. Jest to rzeczywiście dobry wybór, bo smycz taka jest solidna. Jedynym minusem jest to, że skóra może tracić swoje właściwości pod wpływem wody, traci elastyczność, a przecież z czworonogiem wychodzimy na spacer nie tylko w piękne, słoneczne dni. Tutaj alternatywą mogą być smycze wykonane ze sztucznego tworzywa.

Kontrola smyczy

Każda smycz, nawet ta wykonana z najlepszej jakości materiałów, zużywa się, więc musi być regularnie sprawdzana. Przede wszystkim warto regularnie sprawdzać karabińczyki, wszelkie łączenia. Jeśli okaże się, że smycz jest zużyta, nie należy czekać, aż zerwie się, ale zakupić nową.

Długość smyczy

Standardowe smycze mają długość od około 1,5 do 2 metrów i jest to długość zupełnie wystarczająca. Jeżeli pies w ogóle nie jest spuszczany ze smyczy na spacerach, można zakupić automatyczną smycz, która ma długość od około 3 do 5 metrów i dzięki temu w dogodnych warunkach będzie mógł nieco bardziej oddalić się od właściciela. Smycze takie zazwyczaj mają wygodne „rączki” do trzymania oraz przycisk blokujący, dzięki któremu właściciel ustala długość smyczy.

dalmatian-752509_640Jak wybrać obrożę?

I tutaj wybór jest ogromny. Można zakupić obroże zarówno materiałowe, metalowe (łańcuszkowe), skórzane czy wykonane z tworzywa sztucznego. Najważniejszą zasadą podczas wyboru obroży jest to, że nie może ona zbyt mocno przylegać do szyi psa, bo pies będzie się dusił, a z drugiej strony nie może być za luźna, bo pies ją zdejmie. Kolejna ważna uwaga – obroża musi być dobrana do wagi psa. Potężny pies jednym szarpnięciem może zerwać cienką obrożę, z kolei maleńki pies zwyczajnie nie uniesie zbyt masywnej i szerokiej obroży, będzie się męczył.

W przypadku małych psów świetnym rozwiązaniem mogą okazać się lekkie szelki. Owe szelki także jednak należy właściwie dobrać, aby nie krępowały one ruchów psa, aby nie spadały. W przypadku dużych czworonogów szelki są raczej odradzane, chyba że pies jest wyjątkowo dobrze wyszkolony i posłuszny. Warto mieć świadomość, że obroża daje większe możliwości kontroli nad psem.

Obroże do „zadań specjalnych”

Są to wszelkiego rodzaju obroże łańcuszkowe, zaciskowe i półzaciskowe, uzdowe. Pozwalają one na jeszcze większą kontrolę nad psem, ponieważ są skonstruowane w taki sposób, że gdy pies szarpie za smycz, obroża zaciska się i dla psa jest to wyraźny sygnał do zatrzymania się. Im bardziej pies szarpie za smycz, tym bardziej obroża się zaciska. Oczywiście obroża taka nie może ranić czy dusić psa, a jedynie przywołać do porządku. Jest to kwestia bardzo kontrowersyjna. Wielu szkoleniowców zdecydowanie odradza stosowanie takiej obroży, inni natomiast sięgają po nią w czasie szkolenia psów wyjątkowo trudnych do ułożenia.
Czy każdy pies musi nosić kaganiec?

Obecnie coraz to więcej gmin nakłada na właścicieli psów obowiązek wyprowadzania psa w kagańcu – szczególnie chodzi tutaj o sytuacje takie, gdy udajemy się z psem w tłum ludzi, przemieszczamy się publicznymi środkami transportu. Wymóg taki dot. nie tylko dużych psów, ale także małych, bo przecież mały pies również może być agresywny, może ugryźć. Można wybierać wśród kilku rodzajów kagańców. I tak, można nabyć kaganiec materiałowy, skórzany, metalowy czy też plastikowy.

Dobrze należy zastanowić się nie tylko nad samym wyborem materiału na kaganiec, ale również nad tym, w jaki sposób ma on być mocowany. Można zakupić kaganiec mocowany do obroży przy pomocy specjalnych pasków, jak i taki, który zakłada się na szyję, niezależnie od obroży.

Pies nie może się dusić!

Kaganiec jest narzędziem wyjątkowo praktycznym i przydatnym, jednak stosując się do przepisów i chroniąc innych przed psem zakładając mu ów kaganiec, nie można doprowadzać do tego, że pies będzie się męczył i dusił. Dlatego też tak ważny jest właściwy wybór kagańca, dopasowanie go do kufy. Kaganiec musi zapewniać wentylację. Nie może też być zbyt ciężki, aby pies nie męczył się nosząc go. Bardzo dużą popularnością cieszą się tak zwane kagańce „futerały”. Są one zrobione z materiału i mocno przylegają do kufy. Kaganiec taki całkowicie uniemożliwia psu otwarcie pyska. I choć jest to idealne zabezpieczenie przed ugryzieniem, jednocześnie pies nie może „ziajać”, więc wentylacja jest słaba. Trzeba pamiętać, że kaganiec tego typu nie jest dobrym rozwiązaniem na codzienne, długie spacery.

Jeśli jest, ma być solidny!

Każdy właściciel psa musi uświadomić sobie to, że jego „milusiński” zupełnie niespodziewanie stanie się agresywny. Może to być najbardziej przyjazny i spokojny pies w całej dzielnicy, jeśli jednak zostanie mocno sprowokowany lub też wystraszy się czegoś, nie możemy mieć pewności, jak się zachowa. Często należy sprawdzać, czy kaganiec nie jest uszkodzony. Nie warto też inwestować w mało solidny kaganiec, bo pies bardzo szybo „poradzi sobie” z nim.

Dodaj komentarz