Lepiej w domu prywatnym czy w bloku? Psi dylemat…

dog-660691_640Wiele osób uważa, że trzymanie psa w mieszkaniu w bloku, zwłaszcza psa dużej rasy, jest niemalże „zbrodnią”, bowiem pies w takich „strasznych” warunkach nie ma wystarczającej przestrzeni, nie ma zapewnionej wystarczającej ilości ruchu. Ale czy rzeczywiście psy w blokach męczą się, zaś te czworonogi, które mieszkają w domach prywatnych z ogrodem są prawdziwymi szczęściarzami?

Pies w ogrodzie…

Już na samym wstępie należy obalić powszechnie panującą opinię o tym, że pies mieszkający w domu z ogrodem jest znacznie szczęśliwszy od tego, który mieszka w małym mieszkaniu w bloku. Dobrze, jeśli pies ma możliwość wybiegać się, spożytkować swoją energię, ale całkiem śmiało może zrobić to również w trakcie spaceru z właścicielem. No właśnie… dla psa najważniejszy jest dobry kontakt z właścicielem. Im więcej czasu człowiek będzie poświęcał swojemu pupilowi (oczywiście w miarę możliwości), tym pies będzie szczęśliwszy. Pies musi mieć jakieś kreatywne zajęcie i towarzystwo, bowiem jest zwierzęciem stadnym.

Co więcej, ogród „w rękach” nieodpowiedzialnych właścicieli czworonogów może stanowić przyczynę problemów. Właściciele niestety często sądzą, że jeśli pies ma do dyspozycji wspaniały ogrodzony teren, to jest bardzo zadowolony i nawet nie potrzebuje codziennych spacerów. Jest to duży błąd. Jeżeli psu nie będzie poświęcać się wystarczającej ilości czasu, jeśli będzie przebywał tylko i wyłącznie czy głównie w ogrodzie, wcześniej czy później zacznie się nudzić. A znudzony pies to pies, który potrafi nieźle nabroić… I tak, może nie tylko zacząć rozkopywać ogród, ale nawet uciekać. Właściciele psów mieszkających w mieszkaniach często zwracają uwagę na to, że psy „ogrodowe” są nieco zdziczałe, bywają agresywne, jakby nieprzystosowane do życia poza ogrodem. Niestety, w wielu przypadkach coś w tym jest.

Pies w mieszkaniu…

Powszechna opinia na temat trzymania psów w blokach nie jest zbyt łaskawa dla ich właścicieli. Dlatego też nieco trzeba ich wziąć w obronę. Po pierwsze zarówno w ogromnym domu z jeszcze większym ogrodem, jak i w maleńkim mieszkanku nawet duży pies może czuć się szczęśliwy, jeśli tylko posiada wspaniałego właściciela, który poświęca mu czas, bawi się z nim, szkoli go, często wyprowadza na spacery.

Psy mieszkające w blokach często wychodzą, bo właściciel i tak nie ma możliwości „puszczenia psa na ogród”. Dlatego też każdego dnia mają kontakt z ludźmi, w tym z dziećmi, które się z nimi pobawią, z innymi zwierzętami, z rozmaitymi sytuacjami, nie mają czasu na nudę. Zanim więc osądzimy kogoś, warto zastanowić się w jakich warunkach naprawdę życie dany pies, jak właściciel się nim opiekuje.

Dodaj komentarz