Pies przy budzie, a zima

doghouse-99239_640Wiele psów nie przebywa w domu, ale przy budzie i ma za zadanie pilnować bezpieczeństwa i spokoju domowników. W takiej sytuacji bezwzględnie należy zadbać o to, aby pies miał właściwe warunki do przebywana na zewnątrz – szczególnie w okresie zimowym!

Jak wybrać odpowiednią budę na zimę?

Budę dla psa można kupić lub też wykonać samodzielnie. Tak czy inaczej, trzeba dokładnie wiedzieć, jakich rozmiarów powinna ona być i jak musi być wyposażona. Buda na pewno nie może być za mała, ale błędem jest sądzenie, że musi być bardzo duża. Otóż, jeśli będzie za duża, pies nie będzie w stanie ogrzać się własnym ciepłem. Wejście do budy powinno być możliwie najmniejsze oraz osłonięte. Jeśli pies waży przykładowo do około 20 kg, buda powinna mieć wysokość 60 centymetrów, szerokość około 40 centymetrów oraz długość do 80 centymetrów.

Budę warto umieścić przykładowo pomiędzy drzewami czy też w takim miejscu, aby w okresie letnim była ona w cieniu, z kolei w zimie była nieco osłonięta. Istotne jest także to, aby wejście do budy nie było skierowane na ulicę, aby pies leżąc w budzie, mógł spokojnie wypoczywać. Jeśli przy domu jest więcej psów, każdy powinien mieć swoją własną budę.

Materiały do budowy budy

Tradycyjna dachówka nagrzewa się dość szybko, zatem warto wykorzystać dachówkę bitumiczną bądź papę izolacyjną. Ściany budy trzeba ocieplić matą bawełnianą, styropianem czy też wełną mineralną, zaś podłoga powinna być wyłożona specjalnym materacem (przykładowo skóropodobnym). Wkoło budy warto rozprowadzić żwir, aby pies nie nanosił do środka błota i innych zanieczyszczeń z zewnątrz.

Jakość budy

Buda musi być wykonana solidnie, niezależnie od tego, czy kupimy gotową czy samodzielnie ją zrobimy. Nawet najlepszej jakości buda, wykonana z najlepszych materiałów, z czasem może zacząć niszczeć. W związku z tym regularnie należy sprawdzać, czy nie przecieka, nie ma w niej żadnych dziur, czy nie jest zawilgocona. To wszystko bowiem znacznie obniży komfort dla psa i może narazić go na problemy zdrowotne. Oczywiście, w psiej budzie trzeba również sprzątać.

Dodaj komentarz