Uczymy psa… szczekać!

collie-370023_640Zupełnie naturalne jest to, że psy szczekają – ale czy na pewno? Otóż, jak się okazuje, istnieje wiele ras, które nie są zbyt skore do szczekania, z kolei inne mogłyby szczekać cały czas. Jak najbardziej można nauczyć psa szczekania, czyli komendy „daj głos” i jest to stosunkowo prosta nauka, jednak należy pamiętać o tym, by zachować umiar. Wielu właścicieli psów ma przecież problem tego typu, że pies na każdy najmniejszy bodziec reaguje szczekaniem i zwyczajnie nie da się tego wytrzymać… Zanim więc przystąpimy do nauki, zastanówmy się, czy na pewno chcemy uczyć psa tej „sztuczki”.

Chęć szczekania, a rasa

Wyjątkowo mało szczekliwymi rasami są między innymi Golden Retriver, Nowofundland, Akita, Chesapeake bay retriever. Zdecydowanie zaś najchętniej i najwięcej szczekają psy mniejszych ras. I tak, duże zamiłowanie do szczekania wyrażają słynne Yorki czyli Yorkshire Teriery.

Nauka komendy „daj głos”

Zdecydowanie najlepiej ćwiczenie wykonywać przed posiłkiem, kiedy pies jest głodny. Do tego celu należy użyć jakiegoś psiego przysmaku. Pokazujemy psu smakołyk i zaciskamy go w dłoni. Pies cały czas musi widzieć dłoń ze smakołykiem, ale nie może mieć możliwości sięgnąć po niego. Na pewno będzie starał się zdobyć jedzenie i wcześniej czy później wyda z siebie jakiś dźwięk, bowiem psy nie są zazwyczaj szczególnie cierpliwe. Psa należy nagrodzić zaraz po wydaniu jakiegokolwiek dźwięku, nawet jeśli nie jest to do końca szczeknięcie. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że taki trening nie powinien trwać dłużej niż kilka minut.

Kiedy już pies nauczy się szczekać na widok zaciśniętej dłoni ze smakołykiem, należy zacząć wydawać komendę „daj głos”. Za każdym razem, gdy pies zaszczeka na komendę, trzeba go nagrodzić. Nigdy jednak nie wolno nagradzać psa, który będzie szczekać bez komendy!

Ryzyko…

Jak już było wspomniane, pies raz zachęcony do szczekania, może się mocno rozszczekać, nawet nieproszony, a wówczas będzie to stanowić poważny problem. Decydując się więc na naukę szczekania, od razu warto przestudiować kilka poradników dot. tego, jak psa oduczyć szczekania, aby pies szczekał rzeczywiście tylko i wyłącznie na komendę.

Dodaj komentarz